15 sierpnia – tradycyjnie Matki Boskiej Zielnej

15 sierpnia w Polsce od wielu lato jest dniem wolnym od pracy, co determinuje szereg okazji do świętowania. Rocznica cudu nad Wisła z 1920 roku kiedy to polska armia odparła atak bolszewików. To również hucznie obchodzone święto Wojska Polskiego ( uroczystości państwowe  przy Grobie Nieznanego Żołnierza, apele, defilady wojskowe wieńce musze święte, pokaz sprzętu pikniki i inne okolicznościowo organizowane atrakcje).

15 sierpnia to również święto Matki Boskiej Zielnej potoczna nazwa święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Według legendy po śmierci Matki Boskiej jej ciało zostało wzięte do nieba, a w grobie pojawiły się kwiaty. Choć bukiety świecone w Matki Boskiej Zielnej są bezpośrednio związane z religią katolicka, święto to jest szczególnie związane z tradycjami ludowymi jeszcze sprzed chrześcijaństwa.
Święto Matki Boskiej Zielnej jest utożsamiane z świętem plonów. Zgodnie z tradycja jeszcze sprzed czasów chrześcijańskich jako tzw.: pożegnanie z zielenią. Wtedy kobiety zbierały zioła, kwiaty, by podziękować ziemi za plony. Towarzyszyły temu spotkania rodzinne wspólne pieczenie chleba, co istotne w obrzędach powinni brać udział wszyscy członkowie społeczności, brali udział w wspólnym świętowaniu, brak takiej aktywności miał stać się złą wróżba na nadchodzący rok – życie w nędzy aż do kolejnego święta. Obecnie w wyniku tradycji chrześcijańskiej wierni przynoszą do kościołów bukiety ziół, zbóż, kwiatów owoców i warzyw. Wierzono, że poświęcone rośliny mają właściwości lecznicze i chronią domy przed złem. Ilość składników bukietu to 7 lub 77 co symbolizuje doskonałość, choć obecnie nie przywiązuje się do tego aż tak dużej wagi. Poświęcone bukiety chowa się i używa jak antidotum na schorzenia zwierząt i ludzi. Święto Matki Boskiej Zielnej jest głęboko zakorzenione w kulturze ludowej i łączy elementy religijne z dawnymi wierzeniami i praktykami rolniczymi, często organizowane są również różne konkursy, które motywować mają do wspięcia się na wyżyny florystycznego kunsztu.

Popularność święcenia bukietów jest zdecydowanie większa na wsi niż w mieście, podtrzymujecie tradycję? Podzielcie się swoimi bukietami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony