Orzeł przedni zadomowił się na wieży widokowej Ośrodka Narciarskiego Słotwiny Arena w Krynicy i będzie strzegł czystości szlaków w tym rejonie Beskidu Sądeckiego. W wędrówce i akcji „Śmieci skrzydeł nie mają” uczestniczyło ponad 60 osób, które w sumie zebrały kilkanaście worków śmieci na trasie liczącej zaledwie cztery kilometry.
W ramach ogólnopolskiej akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”, w niedzielę 30 marca, zamontowano kolejne tabliczki z jej symbolem. Ptasi król polskich gór od teraz będzie przypominał turystom odwiedzającym wieżę, że każdy z nich musi dbać o czystość w górach. Uczestnicy wycieczki posprzątali także fragment żółtego szlaku, który otacza Krynicę.
Inicjatorem akcji „Śmieci skrzydeł nie mają” jest podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski, który przywiesił z miłośnikami gór już ponad 100 eko tabliczek. Wcześniej zostały one zamontowane w schroniskach m.in. w Karkonoszach, Beskidzie Śląskim, czy Górach Stołowych. – Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem śmiecenia w przyrodzie, zwłaszcza na górskich szlakach i terenach chronionych. Symbolem akcji jest wizerunek orła przedniego, który przypomina, że śmieci nie „latają” same i są wynikiem ludzkiej działalności. Kampania ma na celu edukację oraz zaangażowanie społeczności w dbanie o czystość środowiska naturalnego – wyjaśnia Dominik Dobrowolski.
Na Sądecczyźnie od czterech lat ekologa wspiera „Stowarzyszanie Wyznaczamy Nowe Kierunki”. Jego działacze na początku wiosny organizują wycieczki podczas, których sprzątają szlaki i wieszają eko tabliczki.
– W latach poprzednich zamontowaliśmy tabliczki w schroniskach Cyrla, na Hali Łabowskiej, Jaworzynie Krynickiej, obiektach kolejki gondolowej w Krynicy, przy zamku w Rytrze, obiektach stacji narciarskiej Muszyna-Wierchomla i na Bacówce nad Wierchomlą. Tym razem pojawiły się one na wieży widokowej Ośrodka Narciarskiego Słotwiny Arena. Właścicielom dziękujemy za pomoc i wsparcie inicjatywy. Dumny orzeł, który znajduje się na tabliczkach, będzie teraz przypominał turystom w tym rejonie, że: „Śmieci skrzydeł nie mają!” i zachęcał, by znieść odpady z gór na dół, tam je posegregować i wrzucić do odpowiednich pojemników. Górskie szlaki to nasze wspólne dobro – musimy o nie dbać – podkreśla przewodnik Zuzanna Długosz, ze Stowarzyszenia Wyznaczamy Nowe Kierunki.
Fot: Damian Radziak