W ostatnim czasie sądeccy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń od mieszkańców regionu, którzy padli ofiarami oszustów zachęcających do inwestowania w akcje gazociągu Baltic Pipe. W związku z tymi zdarzeniami policjanci apelują o ostrożność i po raz kolejny przypominają, jak nie dać się oszukać w podobny sposób.
– Schemat działania oszustów wyglądał bardzo podobnie – opowiada Aneta Izworska Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. – Najpierw mieszkańcy Sądecczyzny serfując w Internecie, trafiali na ogłoszenia ze zdjęciami znanych polityków, z których wynikało, że inwestując w akcje gazociągu Baltic Pipe, można szybko osiągnąć spore zyski. Skuszeni ofertą wypełniali formularz, wpisując swoje dane, w tym numer telefonu. Następnie oddzwaniała do nich osoba, która zachęcała do inwestowania i zlecała dokonanie wpłaty około 1 tysiąca złotych, co miało umożliwić rozpoczęcie inwestycji.
Wkrótce dzwonił również „opiekun klienta”, prosząc o zainstalowanie na komputerze lub telefonie aplikacji umożliwiających zdalną obsługę pulpitu, po czym polecał, by zalogować się do bankowości mobilnej.
– Dzięki temu oszuści bardzo łatwo uzyskiwali dostęp do danych pozwalających im na przelewanie pieniędzy z kont bankowych swoich ofiar, w tym również środków pozyskanych poprzez zaciągnięcie kredytów. Tym sposobem jeden z oszukanych mieszkańców Sądecczyzny stracił ponad 266 tys. złotych. – dodaje Aneta Izworska.
Teraz policjanci pracują nad ustaleniem sprawców tych oszustw, a jednocześnie apelują o ostrożność i radzą, jak nie dać się oszukać w podobny sposób.
- Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi, ogranicz swoje zaufanie szczególnie do nowo poznanych osób w Internecie czy podczas rozmowy telefonicznej.
- Nie wierz w możliwość łatwego i szybkiego zarobku dużych pieniędzy.
- Nie instaluj dodatkowych programów i aplikacji na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się, zwłaszcza gdy wymaga tego osoba podająca się za analityka giełdowego, konsultanta czy innego doradcę inwestycyjnego.
- Nigdy nie loguj się do bankowości internetowej, po tym, jak zainstalowałeś program lub aplikację do zdalnego zarządzania pulpitem i przekazałeś do niej kod osobie trzeciej.
- Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
- Nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w bankowości elektronicznej i zachowuj dużą ostrożność przy realizowaniu transakcji przez Internet. Przede wszystkim nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz.
- Podejrzewając, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom Policję.