Cyberbezpieczeństwo oraz sztuczna inteligencja w przemyśle – szansa czy zagrożenie?

Codziennie biorąc telefon do ręki, korzystając z aplikacji wchodząc na strony internetowe logując się i zakładając konta udostępniamy nasze dane, która niestety nie zawsze są bezpieczne. Każdego dnia możemy śledzić doniesienia o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w kolejnych sferach naszego życia. Zastępowanie przez narzędzia AI pracy ludzkiej następuje wręcz masowo co może budzić różnego rodzaju reakcje. Wykorzystanie procesu uczenia maszynowego daje AI możliwość pewnej autonomii, a robotom, botom coraz częściej nadaje się cechy ludzkie. Przemysł, przedsiębiorstwa nie są w stanie funkcjonować bez danych, a sztuczna inteligencja na stałe wpisała się w funkcjonowanie do tego stopnia, że często nie wyróżnia się jej z tła.

Każdego dnia funkcjonując w otoczeniu pełnym technologii nasze dane są stale gromadzone i wykorzystywane, a w tym kontekście cyberbezpieczeństwo staje się koniecznością by chronić dane, optymalizować ryzyko wystąpienia zdarzeń nie pożądanych. Sztuczna inteligencja w przemyśle to okazja do rozwoju, wyjścia poza schemat i innowacji. Tematyka ta mocno oddziałuje na życie codzienne, a przykłady praktyczne z życia można mnożyć. Tym bardziej za ważne i mocno aktualne uznać można tematykę dnia II w ramach Małopolskiego Tygodnia Ekonomii.

Uczestników wzięli udział w prelekcjach dotyczących między innymi: Metody szybkiego prototypowania, Teran wodny, Analiza możliwości wykorzystania energii z odnawialnych źródeł dla gminy Gródek nad Dunajcem, Polityka Unii Europejskiej w kontekście ETS2 a w szczególności dotycząca transportu oraz Wpływ sztucznej inteligencji na gospodarkę. Podsumowanie to panel dyskusyjny, w trakcie którego podniesiono temat szans i zagrożeń wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji i cyberprzestrzeni w przemyśle. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszył się jednak pokaz robotów. Bez wątpienia tematyka poruszana w trakcje dnia na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych przyciągnął wielu zainteresowanych aspektami technicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony