24 śpiewaków, z 7 krajów, zakwalifikowało Jury do drugiego etapu XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią Polacy – 10 osób, później najwięcej jest z Ukrainy (5), Korei Południowej (4), Chin (2) i po jednej osobie z: Danii, Łotwy i Kazachstanu. W drugim etapie najwięcej usłyszymy sopranów – aż 10 – oraz 6 barytonów, 5 mezzosopranów, 2 basy i 1 tenora.
– „Gratuluję tym, którzy przeszli dalej i życzę wygranej” – mówiła Małgorzata Walewska przewodnicząca Jury. – „Tym, którzy już dziś kończą Konkurs, chciałam powiedzieć, że każdy z nas, jurorów, słyszy inaczej, warto z nami porozmawiać, by dowiedzieć się jak Was oceniamy, na co zwróciliśmy uwagę” – podkreślała. Młodzi artyści skorzystali z zachęty i tłumnie, po werdykcie, do jurorów ustawili się w kolejkach. Warto przypomnieć, że nowosądecki Konkurs jest jednym z niewielu na świecie, który daje możliwość rozmowy uczestników z jurorami, co pozwala na zdobycie rad i wskazówek.
– „Poziom Konkursu jest o wiele wyższy niż dwa lata temu” – mówił Marcin Habela, juror. „Oceniając śpiewaków najważniejsze dla mnie było, aby odnaleźć sens przekazu wykonywanego utworu i usłyszeć strukturę dzieła jako całości” – twierdził. Dodawał, że najsilniejszą i niezbędną stroną uczestników muszą być umiejętności techniczne. Bez nich nie ma możliwości nawet rozmowy o aspektach wykonawczych i interpretacyjnych.
– „Cieszę się bardzo. Szok. Zazwyczaj jestem bardzo krytyczna wobec siebie… A tu jutro śpiewam dalej” – mówiła Karolina Nosowska, jedna z uczestniczek.
– „Dla mnie przygoda z tym Konkursem właśnie się skończyła. Wzięłam w nim udział po raz trzeci i wystarczy. Trzeba się z tym pogodzić. Niebawem mam w planie kolejny konkurs, tym razem w Austrii” – tłumaczyła Alicja Ciesielczuk, która nie przeszła do drugiego etapu Konkursu.
– „Wiele zauważyłam nowych twarzy na Konkursie, ale wiele znam z poprzednich edycji i aż miło jest patrzeć, jak młodzi się rozwijają. Wspaniałe jest to, że wielu uczestników przywiązuje ogromną wagę do interpretacji. Czasem zapominałam o punktowaniu tylko słuchałam, tkwiłam w zasłuchaniu” – mówiła Małgorzata Walewska. – „Konkurs jest coraz bardziej światowy, co widać dzięki międzynarodowej platformie operavision.eu, na której będzie transmitowany finał” – podkreślała.
Ogółem do tegorocznej edycji Konkursu przystąpiło 46 uczestników z 12 krajów: Polski (19), Korei Południowej (9), Ukrainy (7), Chin (3), a także po jednej z: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Kazachstanu, Łotwy, Niemiec i Norwegii. Tradycyjnie najwięcej w Konkursie było wysokich głosów żeńskich – aż 24 soprany, a zaledwie 8 mezzosopranów. Wśród mężczyzn królowały przede wszystkim barytony – 8, ale już tylko 4 basy i 2 tenory.
Pierwszy etap trwał dwa dni. Śpiewacy wykonywali w nim po dwa utwory, a długość ich występu nie mogła przekraczać dziesięciu minut. Wśród tych dwóch utworów obowiązkowa była kompozycja Mozarta, która zdaniem jurorów w najlepszy sposób pokazuje poziom techniki wokalnej. Drugi utwór jest wyborem artysty, z podanej przez organizatorów listy.
Artystów oceniało międzynarodowe Jury, w którym poza Małgorzatą Walewską przewodniczącą, mezzosopranistką, pedagogiem śpiewu, zasiadają: Michael Barobeck – muzykolog, dramaturg, dyrektor ds. castingu Opery w Grazu; Viviana Barrios – kierownik ds. castingu i relacji z młodymi artystami Deutsche Oper w Berlinie; Andrzej Dobber – śpiewak (baryton), pedagog śpiewu, Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura; Marcin Habela – śpiewak (baryton), profesor śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym oraz Uniwersytecie w Lugano, doradca artystyczny Akademii Muzycznej im. Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii i Akademii Muzycznej szkoły Anargyriosa i Korgialeniosa na Spetses w Grecji; Eeva-Maria Kopp – producent na Festiwalu w Bregencji, śpiewaczka (sopran), pedagog śpiewu; Sebastian Ukena – reżyser operowy, dyrektor studia operowego Komische Oper w Berlinie; Claudia Visca – profesor na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu, śpiewaczka (sopran) oraz Paweł Żółciński – sekretarz Jury.
Jutro rozpoczyna się drugi etap Konkursu, który potrwa tylko jeden dzień. Uczestnicy będą wykonywali 3 lub 4 kompozycje wybrane przez Jury z podanego przez wykonawców programu. Finalistów tegorocznego Konkursu poznamy także jutro, późnym wieczorem.
Transmisje wszystkich przesłuchań konkursowych odbywają się na stronie: adasari.pl. Finał Konkursu będzie także udostępniony na międzynarodowej platformie operavision.eu, oferującej darmowe transmisje i retransmisje najsłynniejszych oper z największych scen świata.
Lista uczestników zakwalifikowanych do udziału w II etapie Konkursu:
- CELIŃSKA Gabriela
- DO Jihoon
- GARBAS Artur
- GUNGE Clara
- HA Jaeyoung
- KIM Hyerim
- KOROLOVA Daria
- KOSTRZEWSKI Kacper
- KOWALSKI Wojciech
- LEE Jessica Seo Jin
- LI Zhengyu
- LIU Huigang
- MEDETOVA Mariya
- MYKULYAK Nazar
- NOSOWSKA Karolina
- NOWAK Wiktoria
- POLTORAK Mariana
- PRIEBE Małgorzata
- RACZKOWSKI Szymon
- RAPACZ Justyna
- SAULĪTE Etīna Emīlija
- SHAMANSKA Viktoriia
- TEPLA Nataliia
- WIKTORZAK Marta
Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Biuro prasowe Konkursu