Nowy Sącz otworzył sezon turystyczny z historią i rzemiosłem w tle. 1 maja 2025 roku Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, będące oddziałem Muzeum Ziemi Sądeckiej, zainaugurowało sezon turystyczny i tak będzie do października.
Tradycyjnie w długi majowy weekend miejsce to stało się przestrzenią spotkań z historią, kulturą i rzemiosłem dawnej Galicji. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który miał zachęcić i zachęcił mieszkańców regionu oraz turystów do odwiedzenia tego unikatowego muzeum na wolnym powietrzu. Odwiedzający mogli uczestniczyć w pokazach tradycyjnych rzemiosł i ginących zawodów. Swoje umiejętności zaprezentowali m.in. zielarka, szewc, drukarz, tkaczka oraz fotograf działający w atelier z epoki. Przestrzenie miasteczka, które na co dzień imitują galicyjską zabudowę z przełomu XIX i XX wieku, na czas wydarzenia ożyło dzięki kostiumowym animacjom i tematycznym stoiskom. Dzieci mogły wziąć udział w bezpłatnych warsztatach artystycznych oraz animacjach teatralnych prowadzonych przez aktorów Teatru TRIP. W programie były m.in. warsztaty z tworzenia ozdób, malowania oraz tradycyjnych zabaw podwórkowych sprzed stu lat. Była to nie tylko rozrywka, ale również forma edukacji o dawnym stylu życia w małych galicyjskich miasteczkach. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił zespół KARCZMARZE, który zaprezentował pięć koncertów w różnych godzinach dnia. Repertuar zespołu łączy elementy muzyki klezmerskiej, bałkańskiej i polskiej tradycji ludowej, co idealnie wpisuje się w charakter miejsca i podkreśli wielokulturowy klimat dawnej Galicji. Dodatkową atrakcją była możliwość spróbowania regionalnych potraw przygotowywane na galicyjskim rynku, przez grupę NOVO. Nie kiermaszu rękodzieła artystycznego i produktów lokalnych – dostępne były wyroby ceramiczne, tekstylne, domowe przetwory oraz pamiątki wykonane przez lokalnych twórców.
Sezon turystyczny w Miasteczku Galicyjskim potrwa od 1 maja do 15 października. W tym czasie muzeum będzie otwarte od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00–18:00 (ostatnie wejście o 17:00). Poza majówką zaplanowane są liczne wydarzenia tematyczne, w tym Światowego Dnia Pszczoły 20 maja oraz Dnia Dziecka 30 maja. W miesiącach letnich kontynuowane będą cykliczne spotkania z rzemiosłem, warsztaty edukacyjne, pokazy tradycji i koncerty. Miasteczko Galicyjskie to miejsce, które nie tylko prezentuje architekturę i klimat przełomu wieków, ale też aktywnie angażuje odwiedzających w poznawanie dziedzictwa kulturowego południowej Polski. Inauguracja sezonu to dopiero początek – przez całe lato i jesień będzie tam można doświadczać historii na żywo.
Rafał Nieć