Wraz z upowszechnieniem się internetu jako narzędzia komunikacji, zaszła potrzeba określenia zasad funkcjonowania w wirtualnej przestrzeni. Tak jak w życiu realnym, w internetowym świecie panują zasady, których jako ludzie kulturalni powinniśmy przestrzegać. Jak prawidłowo i bezpiecznie zachowywać się w świecie online?
Co to jest netykieta? Netykieta, to inaczej savoir-vivre w internecie, czyli po prostu internetowy kodeks zachowania. Netykieta (ang. netiquette, zbitka wyrazowa: net – z ang. sieć i etykieta) to zbiór zasad dotyczących dobrego, bezpiecznego zachowania w internecie. Netykieta to rodzaj niepisanych, ale przyjętych i przestrzeganych przez internautów zasad komunikowania się, m.in. na portalach społecznościowych. Netykieta zakłada, że wszyscy użytkownicy internetu traktują się z szacunkiem, jak członków jednej społeczności.
Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany – tę zasadę powinniśmy stosować w praktyce zarówno w życiu offline, jak i online. Dlaczego to jest aż takie ważne? Dlatego, że to jak się zachowujemy, co i jak piszemy w internecie, ma znaczenie. Stosowanie dobrych praktyk buduje kulturę bezpiecznej sieci.
Zachowujmy się w internecie tak samo, jak w osobistym kontakcie. Warto pamiętać o przedstawianiu się i o formach grzecznościowych. Uważajmy również na żarty, ponieważ nie każdy ma podobne do naszego poczucie humoru. Jeśli ktoś słabiej radzi sobie w sieci, nie krytykujmy i nie wyśmiewajmy go. Wręcz przeciwnie – bądźmy pomocni.
Ciekawostka: Czy wiesz, że używanie wielkich liter w internetowej dyskusji traktowane jest jako krzyk? Dlatego – unikaj tego. Staraj się zwracać na to uwagę, żeby nie „drażnić” innych.
Jak poprawnie i bezpiecznie zachowywać się w świecie online? Netykieta to nic trudnego. Warto tylko pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach:
1. Szanuj innych w internecie – traktuj ich tak, jak sam chcesz być traktowany. Nie obrażaj i nie poniżaj;
2. Pisz poprawnie – pamiętaj o ortografii i interpunkcji, uważaj na błędy stylistyczne, nie bądź wulgarny;
3. Przestrzegaj regulaminu danego portalu, forum czy czatu – sprawdzaj zasady ustalone przez administratorów danej grupy i zawsze staraj się do nich dopasować;
4. Nie pisz swoich wiadomości wielkimi literami – w internecie oznacza to krzyk;
5. Nie nadużywaj emotikonów – buźki i inne sympatyczne ikony powinny być jedynie ozdobnikami i dodatkami do zasadniczej treści Twoich wiadomości;
6. Nie bądź trollem – nie prowokuj innych do niepotrzebnych, nieuzasadnionych kłótni;
7. Nie spamuj – nie wysyłaj łańcuszków szczęścia ani zbędnych wiadomości czy linków – bardzo często takie łańcuszki są wykorzystywane przez cyberprzestępców – mogą zawierać wirusy lub prowadzić na fałszywą stronę internetową;
8. Szanuj cudzą własność intelektualną – nie kradnij zdjęć czy tekstów, zawsze wskazuj autora materiału, z którego korzystasz;
9. Sprzeciwiaj się hejtowi – reaguj, gdy zauważysz, że ktoś jest poniżany w internecie;
10. Uważaj na fake newsy – zawsze sprawdzaj, czy wiadomość, którą przekazujesz dalej, pochodzi z wiarygodnego źródła;
11. Dbaj o swój wizerunek w sieci – nie publikuj w sieci wrażliwych danych, prywatnych informacji czy zdjęć i filmów.
Ważne – reaguj!
Jeśli widzisz, że ktoś rażąco łamie te zasady – a nawet prawo – działaj. Pierwszy ruch – zgłaszaj to administratorowi strony. Jeżeli sprawa jest poważniejsza, poinformuj o tym odpowiednie osoby.
Jeśli zaobserwujesz niepokojące zjawiska, nie wahaj się o tym poinformować:
– https://incydent.cert.pl – tutaj zgłaszaj incydenty naruszające bezpieczeństwo w sieci;
– https://dyzurnet.pl – tutaj można zgłaszać nielegalne treści w internecie.
Agnieszka Michalik
Źródło: Baza wiedzy – Portal Gov.pl
Fot.: pixabay.com (zdjęcia ilustracyjne)