Niedługo powitamy dzieci całego świata – czas na 32. ŚWIĘTO DZIECI GÓR!

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu już niebawem ponownie odda Nowy Sącz we władanie dzieci z całego świata. W piątkowe przedpołudnie, w siedzibie instytucji odbyła się konferencja prasowa poświęcona 32. edycji ŚWIĘTA DZIECI GÓR. W tym roku spotkamy się w dniach 20-26 lipca.

W spotkaniu udział wzięli: zastępca dyrektora MCK SOKÓŁ – Piotr Gąsienica, I zastępca dyrektora ds. inwestycji i aktywności kulturowej Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM – Dariusz Gawęda, I zastępca prezydenta miasta Nowego Sącza – Artur Bochenek, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego – Michał Nowak oraz reżyser Festiwalu – Patryk Rutkowski

Nie zabrakło również przedstawicieli polskich zespołów biorących udział w tegorocznej edycji ŚWIĘTA DZIECI GÓR, a byli to:

  • Kamil Wiatr – kierownik Zespołu Regionalnego MALI MYSTKOWIANIE im. Hanny Poręby,
  • Ewelina Łubik – kierowniczka i choreografka Zespołu MALI SIEDLECANIE,
  • Maria Dudek – kierowniczka Dziecięcego Zespołu Góralskiego ZAWATERNIK,
  • Karolina Czech-Dziadoń – kierowniczka Dziecięcego Zespołu Regionalnego Gminy Dobra MALI JURKOWIANIE,
  • Dorota Kościelniak – instruktorka Dziecięcego Zespołu Regionalnego Gminy Dobra MALI JURKOWIANIE,
  • Grażyna Kubacka – kierowniczka Zespołu Regionalnego MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej,
  • Anna Olesińska – instruktorka Zespołu Regionalnego MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej.

Podczas spotkania przedstawiono program wydarzenia. Po raz pierwszy od wielu lat, koncert inauguracyjny oraz prezentacje dopołudniowe odbywać się będą na Starej Sandecji przy Alejach Wolności w Nowym Sączu. Jest to powrót do korzeni Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR. To właśnie tam, od pierwszego ŚWIĘTA w 1992 roku do początku lat dwutysięcznych, odbywały się festiwalowe koncerty. Tym samym zmieni się również trasa korowodu, która prowadzić będzie od Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu, przez ulicę Jagiellońską, Mickiewicza oraz Aleje Wolności. 

Koncerty główne poprowadzą Hanna Rybka oraz Patryk Rutkowski, a na scenie zaprezentują się zespoły z Grecji, Hiszpanii, Mołdawii, Polski, Serbii, Tanzanii oraz USA.

W trakcie trwania Festiwalu nie zabraknie również wielu wydarzeń towarzyszących:

  • warsztaty dla najmłodszych – zapisy online ruszają już 7 lipca,
  • kiermasz twórczości ludowej,
  • koncert kapel wszystkich tegorocznych zespołów „Muzyka świata”,
  • estrady plenerowe w Krynicy-Zdroju, Ludźmierzu, Limanowej, Piwnicznej-Zdroju oraz Szczawnicy.

Jednym z takich wydarzeń jest również wystawa pt. „Chudobno mie mama miała… Dzieciństwo pod Tatrami”, której wernisaż odbył się tuż po konferencji prasowej. Do 24 sierpnia w Galerii Sztuki SOKÓŁ FOYER podziwiać można fotografie przedstawiające życie dzieci pod Tatrami, o którym ujmująco opowiedziała kuratorka wystawy – Anna Kozak. Na ekspozycji znajdują się zdjęcia dokumentujące czasy odległe, zaczynając od końca XIX wieku, do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to dzieci czas na zabawę znajdowały w zasadzie tylko w trakcie drogi do szkoły i „od święta”.

Szczegółowe informacje na stronie Festiwalu: www.swietodziecigor.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony