Nocna aktywność oszustów – Policja apeluje o ostrożność!

Oszuści nie mają litości, dzwonią w nocy, wyrywając ze snu seniorów. Podając się za krewnego, przedstawiają tragiczne zdarzenie z ich udziałem – grają na uczuciach i emocjach. Takie telefony pojawiają się coraz częściej. Ostatniej nocy w ten sposób została oszukana mieszkanka Sądecczyzny, która straciła 15 tys. zł.

– Przedwczoraj w nocy, 89-letnią mieszkankę Sądecczyzny wybudził telefon. – opowiada kom. Justyna Basiaga Oficer Prasowy KMP w Nowym Sączu. – W słuchawce usłyszała głos szlochającego mężczyzny, który powiedział, że spowodował wypadek. Zaspana kobieta uznała, że rozmówcą jest jej prawnuk. Ten poinformował, że potrącił kobietę w zaawansowanej ciąży, która walczy o życie w szpitalu. Przekazał jej także, że potrzebne mu są pieniądze na adwokata. Zdenerwowana całą sytuacją 89-latka obiecała pomóc. Zgodnie z instrukcjami szlochającego mężczyzny zapakowała pieniądze do reklamówki i prowadząc cały czas rozmowę telefoniczną, oczekiwała na odbiór gotówki. Po północy po pieniądze zgłosił się mężczyzna, rzekomo będący adwokatem prawnuka i odebrał od niej 15 tys. złotych. Kiedy rano seniorka zadzwoniła do rodziny, okazało się, że została oszukana.
Należy pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą rozmowę. Mogą zadzwonić o każdej porze dnia i nocy. Dlatego policjanci apelują po raz kolejny o ostrożność, rozwagę i nieprzekazywanie nieznajomym osobom żadnych pieniędzy!
W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!

– Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). – dodaje Justyna Basiaga. – Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca – wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
Pamiętajmy ! Pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania, nie podawać żadnych danych, adresu zamieszkania, haseł i loginów do bankowości itp. Dajmy sobie czas do namysłu. Nie działajmy w pośpiechu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony