Sądeczanie chętnie informują policjantów o zagrożeniach

Mieszkańcy Sądecczyzny w pierwszym półroczu 2025 roku nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa blisko 3,5 tys. zgłoszeń. Dzięki takim informacjom sądeccy policjanci mogą skuteczniej dbać o bezpieczeństwo i szybciej reagować na zaistniałe zagrożenia.

– Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które pomaga policjantom w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zdarzeniach wpływających bezpośrednio na ich bezpieczeństwo. Mówi Aneta IzworskaZespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. – W pierwszym kwartale 2025 roku mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 1528 zgłoszeń, z kolei w drugim kwartale 1963 zgłoszenia. Łącznie w okresie od stycznia do końca czerwca br. naniesionych zostało 3491 zagrożeń, z których potwierdziło się 56,5%.

Do najczęściej nanoszonych na mapę zagrożeń w I półroczu 2025 roku należały:

1) przekraczanie dozwolonej prędkości (1519 zgłoszeń, z których potwierdziło się 62,7%),

2) nieprawidłowe parkowanie (603 zgłoszenia, z których potwierdziło się 68,5%) oraz

3) niewłaściwa infrastruktura drogowa (304 zgłoszenia, z których potwierdziło się 44,6%).

Najczęściej potwierdzanymi zgłoszeniami były:

1) żebractwo (75,9% z 31 naniesionych zgłoszeń),

2) akty wandalizmu (69,4% z 48 zgłoszeń) oraz

3) nieprawidłowe parkowanie (68,5% z 603 zgłoszeń).

– Od początku funkcjonowania aplikacji, czyli od września 2016 roku (do 30 czerwca 2025 roku) mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na mapę łącznie 30276 zgłoszeń (w tym 2379 zgłoszeń będących żartem/pomyłką). Każde z nich zostało zweryfikowane przez policjantów, którzy podjęli odpowiednie kroki zmierzające do eliminacji potwierdzonych zagrożeń. – dodaje Aneta Izworska.

Warto wiedzieć!

Zgłoszenia na KMZB są całkowicie anonimowe. Dodanie zagrożenia jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html) lub zainstalować aplikację mobilną Geoportal Mobile.

Następnie należy wskazać na mapie miejsce, w którym występuje zagrożenie, kliknąć czerwony przycisk „+” (dodaj) i wybrać jedną spośród 24 kategorii zagrożeń. Można krótko opisać występujący problem, załączyć zdjęcie lub filmik.

Przypominamy, że w przypadku potrzeby natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony