Pojawiające się od kliku dni informacje o nadchodzących upałach stały się faktem. Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie stwierdza, iż od dzisiaj do jutra temperatura maksymalna w dzień w dolinach i kotlinach wyniesie od 31°C do 34°C, w rejonach wyżej położonych od 28°C do 30°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi 90 proc.
W czwartek na wschodzie, południu i w centrum kraju będzie podobnie jak we środę. Zapowiada się bezchmurne niebo lejący się żar. Termometry pokażą od 23-25 st. C na Pomorzu Zachodnim do 33-35 st. C (lokalnie 36 st. C) na pozostałym obszarze kraju. Powieje słaby i umiarkowany południowo-zachodni wiatr, skręcający na północny zachód. Na zachodzie porywy osiągną do 40-50 km/h.
W piątek jedynie na południowym wschodzie możliwe jest duże i całkowite zachmurzenie z opadami deszczu i burzami, a temperatura wyniesie od 22 st. C do 25 st. C. W sobotę będzie się chmurzyć ale dalej będzie ciepło, choć już bez.
Podczas takich upałów warto pamiętać o kilku sprawach.
Podczas upału grożą nam zwłaszcza:
- nadmierna ekspozycja na promienie UV – może powodować nie tylko starzenie się skóry, ale też uszkodzenie komórek, które z kolei może prowadzić do nowotworów skóry
- odwodnienie, które może może prowadzić do poważnych kłopotów z nerkami, utraty przytomności, udaru, zaburzeń układu naczyniowo-sercowego
- udar cieplny, czyli przegrzanie
Jak się chronić podczas upałów!
Należy pić więcej niż zazwyczaj, nawet jeśli się nie jest spragnionym – najlepiej – wodę.
Trzeba jeść dużo sezonowych, którezawierają dużą ilość wody. Należy utrzymywać ciało w chłodzie. – warto ubrać luźną, przewiewną odzież, nakrycie głowy. Jeżeli to możliwe można ochłodzić się zimnym prysznicem lub założyć mokry ręcznik na szyję.
Nie należy wychodzić na zewnątrz w najgorętszej porze dnia – między 10:00 a 17:00.
Powinno się unikać wysiłku fizycznego w najgorętszych godzinach dnia.
O ile to możliwe trzeba utrzymywać chłód w pomieszczeniach. Można użyć zasłon, żaluzji, itd.
Uwaga! Należy unikać alkoholu.
Objawy świadczące oprzegrzaniu
– podwyższone tętno
– człowiek szybciej się męczy, zaczyna szybkooddychać
– mogą wystąpić zawroty głowy, gorączka, dreszcze, a nawet oddaje się mniej moczu niż zwykle – to może być objaw odwodnienia.
Wzywanie pomocy!
Jeśli wystąpią objawy przegrzania organizmu u siebie lub innej osoby, natychmiast należy zadzwnić na 112 lub 999 po pomoc.