Uwaga na niskie temperatury! Reagujmy na osoby zagrożone wychłodzeniem

Zimą, kiedy temperatura powietrza spada znacznie poniżej zera, osoby bezdomne czy też te, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu, należy objąć szczególną troską i opieką.

Okres zimowy z uwagi na niskie temperatury niesie ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, jakim jest wychłodzenie organizmu. Na zgon z powodu wychłodzenia organizmu szczególnie narażeni są bezdomni oraz osoby będące pod wpływem alkoholu. Sądeccy policjanci mając na względzie ich ochronę przed zgubnymi skutkami niskich temperatur prowadzą działania prewencyjne pn. „Zima”, w ramach, których zwracają szczególną uwagę na osoby nietrzeźwe przebywające na wolnym powietrzu, a także każdego dnia kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej.

Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego nie bądźmy obojętni i reagujmy na widok osób bezdomnych, a także leżących na ławkach w parkach czy na przystankach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie – mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby: policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe.

Apelujemy również, by zwrócić uwagę na znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie osoby samotne, nieporadne życiowo oraz nietrzeźwe, które przebywają w opuszczonych czy nieogrzewanych pomieszczeniach. Prosimy o informowanie o takich osobach policję lub ośrodki pomocy społecznej, gdyż niejednokrotnie tylko wczesna reakcja może zapobiec ich śmierci.

Pamiętajmy! Gdy widzimy człowieka, któremu grozi zamarznięcie, reagujmy – wystarczy telefon pod numer alarmowy 112 lub 986. Ten jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Poinformowanie policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia jest możliwe także za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy na mapie zaznaczyć zagrożenie w kategorii „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują każde takie zgłoszenie.

Gdzie szukać pomocy?

W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek. Na stronach internetowych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie umieszczono wykazy placówek świadczących pomoc na terenie naszego województwa, a także uruchomiona została specjalna infolinia, gdzie można uzyskać potrzebne informacje.

Pomoc dla osób bezdomnych:

987 – całodobowy telefon informacyjny

Wykaz placówek udzielających tymczasowego schronienia 

Rejestr miejsc udzielania tymczasowego schronienia 

W Nowym Sączu pomoc można otrzymać w Domu Brata Alberta – Wspólnocie Emaus (schronisko i noclegownia dla bezdomnych) przy ulicy Szwedzkiej 18.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony