Startuje konkurs Ady Sari 2025 – to już dzisiaj!

Otwarcie dwudziestej pierwszej edycji Konkursu zgromadziło wielu uczestników, jurorów, dziennikarzy. Rozpoczęło się smutną informacją: zmarło dwoje wybitnych śpiewaków, dawnych jurorów Konkursu: wspaniały tenor Luigi Alva, który był w Nowym Sączu w latach 1995, 1999 i 2007 oraz słynny alt Jadwiga Rappé, oceniająca młodych wokalistów w 2001 roku. Pamięć tych wybitnych artystów młodzież wokalna uczciła minutą ciszy.

– „Życzę uczestnikom Konkursu, aby udało im się zaprezentować siebie w najlepszej wersji” – mówiła Małgorzata Walewska, przewodnicząca Jury, która od 2014 roku pełni funkcję Dyrektor Artystycznej Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. – Ale także chciałabym życzyć, by nie traktowali Konkursu jak wyścigu, tylko jak doświadczenie. Warto posłuchać rad jurorów, by wyciągnąć wnioski i warto zawiązać przyjaźnie, które będą trwały przez lata” – podkreśliła przewodnicząca Jury.

Małgorzata Walewska zwracając się do uczestników Konkursu przypomniała, że wydarzenie to rozpoczyna się w ważnym dniu dla Polski, dniu wyborów prezydenckich. Jednoczenie przewodnicząca Jury zachęciła zagranicznych uczestników, by głosowali podczas dzisiejszego finału Eurowizji na Justynę Steczkowską, obdarzoną niezwykłym talentem wokalnym.

W sobotę, już od południa można było poczuć w SOKOLE konkursową atmosferę. Młodzi artyści po rejestracji, umawiali się z pianistami na pierwsze próby, niektórzy ćwiczenie rozpoczęli tuż po przyjeździe. Dlatego po południu, z godziny na godzinę Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu brzmiało coraz mocniej muzyką.

Przesłuchania konkursowe rozpoczynają się dzisiaj, niedziela (18 maja). Dyrektor MCK SOKÓŁ Andrzej Zarych, ponad miesiąc temu wylosował literę „C”, która wyznaczyła kolejność nadchodzących przesłuchań. Konkurs, jak zwykle, odbędzie się w trzech etapach, które rozgrywać się będą w Sali widowiskowej SOKOŁA. W pierwszym i drugim etapie uczestnicy będą wykonywać utwory z towarzyszeniem fortepianu, zaś w finale młodzi artyści wystąpią z Orkiestrą Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej. Wyniki Konkursu poznamy w piątek, 23 maja, późno wieczorem.

Koncert Laureatów zaplanowany został na sobotę, 24 maja o godz. 19, w sali im. Lucjana Lipińskiego nowosądeckiego SOKOŁA.

Trzyetapowy Konkurs im. Ady Sari należy do bardzo wymagających. Repertuar wykonywany przez uczestników jest wszechstronny: od baroku po kompozycje najnowsze, śpiewane zawsze w oryginalnej wersji językowej. Wśród obowiązkowych utworów znajduje się także jeden utwór polskiego kompozytora.

Śpiewaków będzie oceniało międzynarodowe Jury, w którym poza przewodniczącą Małgorzatą Walewską, mezzosopranistką, pedagogiem śpiewu, zasiądą: Michael Barobeck – muzykolog, dramaturg, dyrektor ds. castingu Opery w Grazu; Viviana Barrios – doradca Dyrektora Artystycznego Deutsche Oper w Berlinie; Andrzej Dobber – śpiewak (baryton), pedagog śpiewu, Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura; Marcin Habela – śpiewak (baryton), profesor śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym oraz Uniwersytecie w Lugano, doradca artystyczny Akademii Muzycznej im. Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii i Akademii Muzycznej szkoły Anargyriosa i Korgialeniosa na Spetses w Grecji; Eeva-Maria Kopp – producent na Festiwalu w Bregencji, śpiewaczka (sopran), pedagog śpiewu; Sebastian Ukena – reżyser operowy, dyrektor studia operowego Komische Oper w Berlinie; Claudia Visca – profesor na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu, śpiewaczka (sopran) oraz Paweł Żółciński – sekretarz Jury.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, który powstał z inicjatywy Heleny Łazarskiej i Antoniego Malczaka, wieloletniego dyrektora MCK SOKÓŁ, jest jednym z najważniejszych konkursów wokalnych w Polsce. Odbywa się co dwa lata, od 1985 roku, a jego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Wszystkie przesłuchania konkursowe otwarte są dla publiczności (na finał i koncert laureatów – niezbędne są bezpłatne wejściówki). Kibicować młodym artystom można też przez internet, na stronie: www.adasari.pl. Ponadto po raz pierwszy III etap zostanie udostępniony na międzynarodowej platformie operavision.eu, oferującej darmowe transmisje i retransmisje najsłynniejszych oper z największych scen w Europie, jak i poza nią.

W ramach Konkursu organizatorzy zapraszają także na koncert zadedykowany jednej z najwybitniejszych postaci w historii wokalistyki, a zarazem patronce Konkursu – Adzie Sari oraz długoletniej Dyrektor Artystycznej wydarzenia – prof. Helenie Łazarskiej. Podczas wieczoru, który odbędzie się 22 maja również w MCK SOKÓŁ, wystąpią laureatki poprzednich edycji: Adriana Ferfecka, Aleksandra Kubas- Kruk, Gabriela Legun i Hanna Okońska, którym towarzyszyć będzie pianista Manfred Schiebel.

Koncert poprowadzi Anna Woźniakowska, a w programie znajdą się utwory m.in. Mozarta, Rossiniego, Verdiego i Moniuszki.

O udział w tegorocznej edycji Konkursu ubiegało się 210 artystów z 40 krajów, co stanowiło rekord w historii tej imprezy. Zgłoszenia nadesłane zostały z państw położonych na 6 kontynentach (Europy, Australii, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Azji i Afryki). Ostatecznie komisja selekcyjna złożona z przedstawicieli Jury zakwalifikowała 70 młodych śpiewaków z 18 krajów, takich jak: Argentyna, Austria, Chiny, Czarnogóra, Gruzja, Kazachstan, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA i Włochy.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Biuro prasowe Konkursu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony