Wystawy rolnicze – dla rolników czy dla wszystkich?

Polska wieś na przestrzeni lat zmienia się. Nie tylko jej wygląd zaludnienie, ale też postrzeganie. Coraz częściej powracamy do korzeni, inspirujemy się folklorem i lokalną muzyką. Nie bez znaczenia staje się zatem działanie podejmowane przez lokalne społeczności. Miejscami zrzeszającymi lokalną społeczność są między innymi Ochotnicze Straże Pożarne, Domy Kultury, Parafie czy wreszcie Koła Gospodyń Wiejskich. Ważnym wydarzeniem dla lokalnych społeczności są wreszcie różnego rodzaju imprezy i wydarzenia kulturalne.

Obraz polskiego rolnictwa zmienia się, podobnie jak postrzeganie polskiej wsi. Co istotne wiedza doświadczenie rozwój techniki i technologii pozytywnie wpływa na prowadzenie gospodarstw rolnych, uzyskiwanie wysokich plonów, poprawę wydajności czy zmniejszenie nakładów pracy ludzkiej. Co istotne ciekawym punktem programu stają się różnego rodzaju targi, konferencje i imprezy branżowe związane z rolnictwem, które przyciągają nie tylko mieszkańców wsi czy rolników, ale też innych zainteresowanych folklorem, ogrodnictwem rolnictwem czy pokrewnymi branżami.

Rolnictwo staje się inspirujące przestaje strącać zaściankowością – przyciąga. Działania podejmowane przez konkretne miejsca są zwykle związane z charakterystycznymi produktami, które pozwalają na promowanie regionu integrację mieszkańców i turystów. A co jeśli pójdziemy o krok dalej?

Świetnym przykładem kultowej imprezy małopolski związanej z rolnictwem i nie tylko jest rozrastająca się AGROPROMOCJA w Nawojowej. Przez niemal 30 lat wystawa cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Przyciąga rolników i nie tylko z okolicznych miejscowości, powiatu nowosądeckiego i innych regionów Polski. Zróżnicowani wystawcy to duża ilość atrakcji. Oprócz tego pokaz sprzętu rolniczego, zwierząt czy trenów związanych z uprawą, roślinami. Nie brakuje smacznego jedzenia, stoisk kół gospodyń wiejskich, czy innych atrakcji dla dużych i małych.

Mimo iż w 2022 tą największą imprezę polskiego rolnictwa w Małopolsce przeniesiono do Starego Sącza to do miejscowości nadal zjeżdżają się rolnicy z okolicy. W tym roku po raz kolejny odbyła się wystawa Agro Nawojowa połączona z dożynkami. Oprócz licznych wystawców imprezę uświetniły zespoły regionalne oraz koła gospodyń wiejskich serwujące pyszne potrawy. Konkurs na najlepsza potrawę czy najpiękniejszy wieniec dożynkowy to niezapomniana okazja do tego by uwydatnić piękno polskiej wsi. W tym roku dużo uwagi poświęcono ekspertom od miodu dzięki hasłu przewodniemu prelekcji tj. „Apiturystyka szansą rozwoju Sądecczyzny”. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Choć Agro kojarzy się z rolnictwem z pewnością Agro Nawojowa to coś więcej – miejsce o ugruntowanej tradycji stwarzające klimat rozwojowi wsi rolnictwa i turystyki.

Czy takie imprezy potrzebne są Małopolanom?

fot. Gabriela Chałak

Art. finansowany: Społeczne Strategie Rozwoju Turystyki w ramach Rządowego Programu NOWEFIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony