To już jutro Nowy Sącz ponownie stanie się światową stolicą dziecięcej kultury ludowej. Od niedzieli do soboty (20–26 lipca) odbędzie się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR – jednego z najbarwniejszych i najbardziej rozpoznawalnych festiwali folklorystycznych w Polsce
Festiwal organizowany jest od 1992 roku przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ – instytucję kultury województwa małopolskiego. Pierwsze imprezy odbywały się na „Starej Sanedcji”, gdzie był stawiany duży namiot cyrkowy. Atmosfera, mimo dość trudnych warunków koncertowych, była znakomita, a zabawa jeszcze lepsza. Na starych fotografiach nieco z tamtych dni można to poczuć.
W tym roku na sądeckiej ziemi wystąpią artyści z Tanzanii, USA, Serbii, Kraju Basków (Hiszpanii), Mołdawii, Grecji i Polski. Łącznie w wydarzeniu weźmie udział około 400 dzieci w wieku 7–14 lat.
Festiwal tradycyjnie rozpocznie się przywitaniem, mszą św. oraz barwnym korowodem ulicami Nowego Sącza (20 lipca, godz. 20:00). W tym roku są pewne zmiany, bowiem przejdzie spod Bazyliki św. Małgorzaty na Starą Sandecję. Tam też odbędzie się koncert inauguracyjny (godz. 20:30), podczas którego zespoły zaprezentują fragmenty swoich programów.
Natomiast od poniedziałku do soboty (21–25 lipca), w trakcie tzw. dni narodowych, dzieci będą prezentować swoje kultury podczas krótkich dopołudniowych prezentacji na Starej Sandecji (godz. 11:00) i wieczornych koncertów głównych w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego (godz. 18:00).
Po każdym wieczornym koncercie odbędą się konkursy z nagrodami dla publiczności. Natomiast sobotni finałowy koncert (26 lipca) będzie wyjątkowym widowiskiem, podczas którego młodzi artyści połączą elementy swoich tradycji w jedną, unikalną całość.
Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg dodatkowych atrakcji. W Galerii Sztuki SOKÓŁ FOYER można do 24 sierpnia oglądać wystawę „Chudobno mie mama miała… Dzieciństwo pod Tatrami”, prezentującą fotografie z dzieciństwa w dawnej góralskiej rzeczywistości.
W Parku Strzeleckim w trakcie tygodnia festiwalowego (21–26 lipca) trwać będzie kiermasz twórczości ludowej, gdzie można będzie nabyć unikatowe rękodzieło.
Dla najmłodszych przygotowano liczne warsztaty artystyczne (21-25 lipca), podczas których dzieci będą m.in. tworzyć tradycyjne wycinanki, projektować korony czy konstruować latawce. Niezwykłym wydarzeniem będzie koncert „Muzyka świata” (25 lipca, godz. 20:30), łączący brzmienia kapel wszystkich zespołów uczestniczących w Festiwalu.
W programie Festiwalu znalazły się również występy na estradach plenerowych w kilku innych miejscowościach regionu: Krynicy-Zdroju, Limanowej, Ludźmierzu, Piwnicznej-Zdroju i Szczawnicy.
Wstęp na większość festiwalowych wydarzeń jest bezpłatna. Natomiast na koncerty wieczorne (koncert inauguracyjny, główne koncerty w dni narodowe oraz koncert finałowy) obowiązują bilety w symbolicznych cenach.
MCK Sokół zaprasza całe rodziny w ostatni pełny lipcowy tydzień do Nowego Sącza – miejsca, gdzie rodzą się dziecięce marzenia i międzykulturowe mosty!