W Dąbrowie, koło kamieniołomu spotkali się Stanisław Kuzak – wójt Gminy Chełmiec, Ryszard Śmiałek – wicewojewoda Małopolski, Tadeusz Zaremba – starosta Nowosądecki, prezydent Nowego Sącza oraz Andrzej Wiśniowski, właściciel firmy WIŚNIOWSKI. Tematem była budowa mostu nad Dunajcem na odcinku Dąbrowa-Kurów. Gdyby powstał skończyłyby się korki na górze w Zabełczu, a przynajmniej stałyby się znacznie mniej uciążliwe.
– Problemy komunikacyjne Nowego Sącza zaczynają się tutaj – mówił wicewojewoda Ryszard Śmiałek. – Potrzebne są przedsięwzięcia, które pozowolą przenieść ruch samochdowoy na inne obszary. Inicjatywa, z którą zwrócił się wójt Chełmca, wspierany przez biznes prywatny, jest zupełnie nową, nad którą będziemy się pochylali i pracowali. Mogę zapewnić, że zainteresujemy wszystkie strony, które brałyby udział w tym projekcie, żeby zapoznały się z tą koncepcją. To ciekawy pomysł, który na pewno usprawniłby komunikację, poprawił w znaczny sposób przejezdność i bezpieczeństwo mieszkańców tego terenu. Nowa przeprawa mogłaby być zrealizowana w ciągu sześciu lat.
– Jeśli region będzie dobrze skomunikowany, będzie łatwość dotarcia do pracy, szkół, to i młodzi nie będą chcieli stąd wyjeżdżać – mówił wójt Stanisław Kuzak. – Proszę się na nas nie obrażać. My nie tworzymy polityki, popatrzcie na nas inaczej z Warszawy. Dajcie trochę serca naszym rodzinom, naszym dzieciom. Nie dopuśćcie do tego, żebyśmy się wyludnili na Sądecczyźnie. Warto dodać, że to powinno być strategiczne miejsce jeśli chodzi o obronę cywilną. Po drugiej stronie Dunajca znajduje się stacja kolejowa z nowoczesną bocznicą, która może zostać wykorzystana między innymi do przeładunku transportów wojskowych, obsługujących jednostki wojskowe zlokalizowane w Wojnarowej, Limanowej oraz Nowym Sączu. Ministerstwo Obrony Narodowej powinno włączyć się w tę inicjatywę
– Ten most to byłoby również korzystne z punktu widzenia przedsiębiorców, a Sądecczyzna to miejsce gdzie jest najwięcej firm transportowych. – mówił starosta TAdeusz Zaremba. – Nie bez znaczenie jest również sprawa demografii. Warto podkreślić fakt, że istotnym aspektem budowy nowego mostu nad Dunajcem jest też możliwość jego realizacji bez konieczności wyburzeń oraz bez generowania konfliktów społecznych. To czyni tę inwestycję perspektywiczną i korzystną z punktu widzenia długofalowego rozwoju regionu
Samorządowcy podkreślają fakt, że to kolejna inicjatywa, która łączy powiat, miasto i gminę Chełmiec.




