Wolontariusze z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego — zgłoście się!

Rusza rekrutacja do projektu „Razem dla wolontariatu” Stowarzyszenie Sursum Corda zaprasza wolontariuszy z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego do udziału w projekcie „Razem dla wolontariatu – wsparcie i integracja wolontariuszy”. Rekrutacja trwa do końca maja 2026 r. Udział jest bezpłatny.

Projekt skierowany jest do osób aktywnie działających w wolontariacie — w organizacjach pozarządowych, inicjatywach społecznych, akcjach charytatywnych lub pomocowych — posiadających minimum 3-miesięczne doświadczenie wolontariackie. Do udziału zaproszonych zostanie 15 osób w wieku od 15 lat. 

Uczestnicy wezmą udział w czterech spotkaniach zaplanowanych od czerwca do października 2026 r.:

  • spotkaniu integracyjnym — wspólne wyjście do kina i spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia Sursum Corda, przestrzeń do budowania relacji i wymiany doświadczeń wolontariackich, 
  • warsztatach ceramicznych — twórcza praca w grupie połączona z moderowaną rozmową o motywacji i wyzwaniach wolontariatu, 
  • warsztatach dobrostanu psychicznego — 3-godzinne spotkanie z psychologiem poświęcone radzeniu sobie ze stresem i przeciwdziałaniu wypaleniu wolontariackiemu,
  • wspólnym wyjściu do teatru i kawiarni — czas na odpoczynek, refleksję i wymianę doświadczeń.

Szczególnym elementem projektu będzie inicjatywa międzypokoleniowa: uczestnicy wspólnie przygotują drobne upominki dla 30 seniorów z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (1 października) oraz wezmą udział w warsztatach „W zdrowym ciele zdrowy duch” — spotkaniu wolontariuszy z osobami starszymi z lokalnej społeczności.

Wolontariusze na co dzień pomagają innym — seniorom, dzieciom, osobom w trudnej sytuacji życiowej. Rzadko jednak sami są odbiorcami działań wspierających ich rozwój, integrację i dobrostan psychiczny. Długotrwałe zaangażowanie społeczne niesie ryzyko wypalenia, a brak przestrzeni do wymiany doświadczeń może osłabiać motywację do dalszego działania.

Chcemy stworzyć miejsce, w którym wolontariusze mogą naładować baterie, poznać podobnych sobie ludzi i rozwinąć swoje kompetencje. Bo żeby pomagać innym, trzeba też zadbać o siebie — mówi Anna Gądek, koordynatorka projektu i opiekunka grupy wolontariuszy ze strony Stowarzyszenia Sursum Corda.

Jak się zgłosić? 

Rekrutacja przebiega dwuetapowo: 

Druk potwierdzenia zaangażowania dostępny jest do pobrania tutaj: Potwierdzenie_Zaangazowania_Wolontariusza.docx   

Więcej informacji: 

Projekt „Razem dla wolontariatu – wsparcie i integracja wolontariuszy” realizowany jest przez grupę nieformalną Wolontariusze z pasją pod patronatem Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowym Sączu.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021–2030

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Poprawa dostępności strony