Dbam o Sądeckie 2023

Cztery wycieczki, blisko 300 uczestników, ponad 30 kilometrów przemierzonych szlaków i 33 zebrane worki śmieci – tak w liczbach przedstawia się wiosenna odsłona akcji „Dbam o Sądeckie 2023”. Miłośnicy pieszych wędrówek po górach już trzeci rok z rzędu odkrywali ciekawe zakątki na terenie Powiatu Nowosądeckiego i zbierali śmieci pozostawione na trasach przez niefrasobliwych turystów.

Akcja rozpoczęła się w niedzielę 16 kwietnia. Tego dnia odbył się spacer po ścieżce przyrodniczej w Rezerwacie Diable Skały w Bukowcu w gminie Korzenna. Trzy tygodnie później, 7 maja, miłośnicy Beskidu Sądeckie posprzątali niebieski szlak z Łomnicy – Zdrój na Halę Łabowską w gminie Piwniczna – Zdrój. Kolejna wycieczka odbyła się 21 maja i wówczas uczestnicy spotkali się Muszynie, zwiedzili centrum uzdrowiska, a następnie ruszyli szlakiem przez Malnik do Powroźnika. Na finał zaplanowano wizytę na Górze Zakochanych, czyli sprzątanie niebieskiego szlaku z Cisowego Działu na Modyń w gminie Łącko. Na każdej wycieczce przewodnikiem była Zuzanna Długosz, znana jako Baba z gór.

– W tym roku mieliśmy bardzo zróżnicowane trasy i wprowadziliśmy tematy przewodnie. Bukowiec to Pogórze Rożnowskie. Trasa krótka, bo dwukilometrowa, ale bardzo ciekawa ze względu na skały z piaskowca. Na tej wycieczce mieliśmy dwóch edukatorów nietoperzowych i rozmawialiśmy o podkowcu małym, który zamieszkuje ten rejon. Hala Łabowska to oczywiście Beskid Sądecki, a w związku tym, że startowaliśmy z Łomnicy – Zdrój, to naszym gościem specjalnym była artystka ludowa Małgorzata Polańska – Kubiak, która opowiadała o rękawicach furmańskich. Czarni Górale jako jedynie w Polsce zachowali tradycję ich tkania. W tym roku po raz pierwszy zawitaliśmy do gminy Muszyna i nie tylko sprzątaliśmy trasę w Górach Leluchowskich, ale również zwiedziliśmy centrum uzdrowiska oraz cerkwie w Powroźniku wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na koniec odwiedziliśmy Beskid Wyspowy, bo Modyń leży właśnie w tym pasmie górskim i szukaliśmy różnić pomiędzy Beskidami – podkreśla Zuzanna Długosz.

Organizatorem akcji było Stowarzyszenie Wyznaczamy Nowe Kierunki i jej pomysłodawca Bartosz Niemiec. – To, co najpiękniejsze w tej akcji, to fakt, że one cały czas się rozwija i nasza rodzina, której zależy na czystym środowisku się powiększa. Ludzie zrywają się wcześnie rano w niedzielę, by przyjechać na miejsce zbiórki, ubrać rękawice, zabrać worek i posprzątać szlak. A wędrują z nami kilkunastomiesięczne dzieci, jak również seniorzy powyżej 70. roku życia. Wspólnie odkrywamy nowe miejsca, dzielimy się naszymi radościami, pomagamy sobie, dbamy o Sądeckie, które jest naszym wspólnym domem – zaznacza Bartosz Niemiec.

Wiosenna odsłona akcji „Dbam o Sądeckie 2023” była realizowana w ramach projektu „Kocham Sądeckie” przy wsparciu  finansowym Powiatu Nowosądeckiego. Patronat honorowy nad akcją objął Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki. Inicjatywę wsparli również władze gmin Korzenna, Piwniczna – Zdrój, Muszyna oraz Łącko. Samorządowcy nie tylko odebrali zebrane przez uczestników akcji zebrane śmieci, ale także wręczyli im drobne upominki. Partnerami akcji była Piwniczanka, która dostarczała wodę uczestnikom oraz firma PMP Style, która zapewniła worki na śmieci i rękawiczki.

W II połowie roku planowana jest jesienna odsłona akcji. Na przełomie września i października wolontariusze ze Stowarzyszenia Wyznaczamy Nowe Kierunki wspólnie z miłośnikami regionu, zamierzają posprzątać cztery miejsca w rejonie sądeckich rzek. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej dbamosadeckie.pl

Bartosz Niemiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony