Dla Sądecczyzny przyszłość to kolej

Przez wiele lat Nowy Sącz, Sądecczyzna stała koleją. Obecnie jest inaczej. Ludzie przesiedli się do samochodów, pociągi stały się mniej potrzebne. Z rozkładów jazdy PKP zniknęło wiele połączeń w Dolinie Popradu. O rozwoju przewozów kolejowych mówili podczas konferencji prasowej wiceminister MSZ Arkadiusz Mularczyk, prezes Polregio oraz zastępca dyrektora Przewozów Regionalnych sp. z o.o., oddział Małopolski w Krakowie.

– W sobotę minister Andrzej Adamczyk ogłosił rozpoczęcie budowy pierwszego odcinka połączenia kolejowego Marcinkowice – Nowy Sącz, dalej w kierunku Tymbarku, Mszany i do Krakowa przez Podłęże – mówił Arkadiusz Mularczyk – Ta wielka, publiczna inwestycja ma służyć otwarciu na kolej całej Małopolski, a w szczególności części południowej województwa, czyli Sądecczyzny, Limanowszczyzny czy gorlickiego oraz Podhala. Po wybudowaniu tej linii czas jazdy do stolicy województwa skróci do ok. 1 godziny. Ta inwestycja będzie miała ogromne znaczenie dla rozwoju transportu kolejowego To są połączenia, o które zabiegaliśmy od wielu lat. Dzięki PKP ludzie mają szanse na dojazd do pracy, do szkół, to tysiące turystów. Setki miliardów złotych zostaną zainwestowane w połączenia kolejowe i będzie to dla naszego regionu skok cywilizacyjny.

– Kolej pasażerska przeżywa swój renesans – dodał prezes Polregio Adam Pawlik – Rok 2019 był szczytowy jeśli chodzi o przewozy ludzi, to 89 mln pasażerów. Później był pandemia i dopiero ubiegły rok zrównał się z 2019, a obecny jest jeszcze lepszy i prognozujemy 100 mln osób. To pokazuje, że renesans kolei ma właśnie miejsce. Dzięki modernizacji infrastruktury kolejowej skraca się czas przejazdów. My, jako Polregio chcemy się wpisać w politykę rządu. Nasza spółka podpisała umową na zakup 200 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Chcemy, aby w 2026 roku pasażerowie, również w Małopolsce, mogli jeździć w komfortowych warunkach.

– Generalnie ludzie chcą pociągów w Małopolsce, chcą aby było ich więcej, a tam gdzie ich nie ma pragną by się pojawiły – mówiła Kazimiera Biel-Zając, zastępca dyrektora Przewozów Regionalnych sp. z o.o., oddział Małopolski w Krakowie – Być może połączenie do Marcinkowic z Nowego Sącza już w przyszłym roku zostanie uruchomione. Warto dodać, że co roku mamy więcej pociągów. Uruchamiamy nowe połączenia. W nowej ofercie pojawi się więcej pociągów na „zakopiance”. Pasażerowie zyskają trzy nowe połączenia. W 2023 w stosunku do 2022 roku to 300 tysięcy pociągokilometrów więcej. W przyszłym roku przewidziane jest nawet pół miliona więcej. Cieszymy się, że podróżni nas nie opuszczają, a my zachęcamy do korzystania z PKP.

Podczas rozmowy padła propozycja aby w sobotę, niedzielę, święta, ferie, wakacje na trasie Nowy Sącz – Krynica pojawił się autobus szynowy. – Oferta kolei jest też bardzo ważna dla turystów, którzy odwiedzają Krynicę, Muszynę czy Piwniczną, by mogli docierać tam w bezpiecznym i komfortowy sposób. – dodał Arkadiusz Mularczyk. – Pomysł autobusu szynowego jest ciekawy i będę o tym rozmawiał z marszałkiem Małopolski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony