Drabina, czyli scenariusz na parę

13 lutego 2023 roku, czyli w przeddzień Święta Zakochanych, o godz. 18.00 Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do sali im. R. Sichrawy na spektakl pod intrygującym tytułem „Drabina, czyli scenariusz na Parę”, zrealizowany przez nowosądecki TEATR 13/b.

Drabina, czyli scenariusz na Parę” to komedia inspirowana twórczością teatralną Bogusława Schaeffera, której autorem  i jednocześnie reżyserem jest Jacek Mazanec, a na scenie zagrają: Patrycja Oleksyk i Marcin Sarota.

O SPEKTAKLU

Jesteśmy w teatrze, świecie znanym i podziwianym, ale w tej komedii nic nie dzieje się w zgodzie z utartymi przekonaniami. Co chwilę

występują jakieś komplikacje, nieporozumienia, utarczki słowne i absurdalne sytuacje. Tyrady filozoficzne zderzają się z nieporadnością działania, językowe „wywrotki” towarzyszą wieloznaczności skojarzeń. W tym spektaklu nic nie jest normalne, chociaż pozornie wszystko wygląda tak, jak wyglądać powinno. Jest Reżyser, jest Aktorka i można odnieść wrażenie, że w tym spektaklu najważniejsze są właśnie te sceniczne postaci ale… to właśnie trzeba zobaczyć!!

Ta propozycja teatralna to „spotkanie ze współczesnym, oszczędnym w środki scenicznego wyrazu, teatrem słowa, gestu, pełnym odnośników do innych dzieł literackich, konkretnych epok, filozofii i nurtów w sztuce, nastawionym na inteligentnego odbiorcę, który podejmie się współpracy z aktorami i pozwoli nieść się fali skojarzeń, czerpiąc radość z odkrywania podwójnych znaczeń i zakamuflowanych treści. Jednocześnie to czysta zabawa i żonglerka słowna, ocierająca się często o granice absurdalnego, a nawet pospolitego humoru. Podczas spektaklu padają ważne treści np. jak zrobić teatr? czy lepszy jest teatr czy happening, a może „dziadostwo”?, co ważniejsze – słowo czy treść? Te dylematy szybko przechodzą w komiczne problemy: jak zagrać brodę filozofa na wietrze? – czy można wystawiać horoskopy, a może lepiej… kalesony?” [Alina Lelito]

Spektakl jest komedią, ale bardziej słowną, intelektualną niż sytuacyjną chociaż i takich zabawnych elementów jest wiele. Jego twórcy nie chcieli wywoływać „pustego śmiechu” i epatować widza „tanimi zagrywkami aktorskimi”. Jeżeli takie się pojawiają to tylko na potrzeby absurdu, kontrastu między wzniosłymi treściami a ich realizacją. Tytułowa „drabina” (oprócz jednego z krzeseł) jest nośnikiem władzy, dominacji – jest symbolem rywalizacji w teatrze, a może nie tylko tam. Jest też pretekstem do wielu dowolnych skojarzeń, ale to już indywidualne zadanie dla każdego widza.

O TEATRZE

TEATR 13/b to, jak na razie, teatr nieinstytucjonalny. Działa poza oficjalnymi strukturami i instytucjami kultury, chociaż czasami z nimi współpracuje. Jego twórcy, żeby nie wikłać się  w terminologiczne rozważania, opisują go jako „teatr poszukujący”. Spektakle tego teatru to nade wszystko tworzenie relacji między aktorami a widzami − stąd rezygnacja ze scenografii, kostiumu i bardzo oszczędne operowanie innymi elementami (nawiązanie do „teatru ubogiego”). To aktor jest głównym sprawcą, twórcą i jego działania oraz umiejętności wyznaczają jakość teatralnego spotkania. W warstwie treściowej działania Teatru to próba odkrywania rzeczywistości przez absurd, kontrast, zdarzenia komediowe po to, żeby z większą ostrością wskazać na to co ważne i istotne w społecznej rzeczywistości. Dominują teksty wytworzone w przestrzeni teatru (Jacek Mazanec), ale i w tekstach klasycznych widoczne jest poszukiwanie innego, odbiegającego od tradycji, spojrzenia. Warto zaznaczyć, że w dorobku Teatru są „spektakle czytane”, które były (są?) oryginalnymi próbami ustalenia relacji między aktorem a tekstem.

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD LAT 16.
Czas trwania spektaklu – ok. 1 godz. 20 min. (bez przerwy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony