O martwej naturze europejskiej w Muzeum Okręgowym

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu serdecznie zaprasza do udziału w wykładzie „Martwa natura europejska – dzieje, rozwój i przemiany malarskiego gatunku (na przestrzeni stuleci)”, który w piątek, 9 września o godz. 16.30 w Gmachu Głównym Muzeum (ul. Jagiellońska 56), wygłosi dr Filip Chmielewski z Muzeum Narodowego w Krakowie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Wykład jest rozwinięciem tematu wystawy „Świat zatrzymany – Martwa natura na przestrzeni wieków”, którą prezentujemy od 5 sierpnia w Gmachu Głównym. Można obejrzeć 54 prace obejmujące ten interesujący gatunek malarski. Wśród wystawionych dzieł są płótna cenionych i znanych artystów, takich jak Maksymilian Gierymski, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Makowski czy Wojciech Fangor. Wystawa jest czynna do 30 października 2022.

***

dr Filip Chmielewski (ur. w 1984 r. w Krakowie), historyk sztuki, pracownik merytoryczny – kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, ponadto wykładowca akademicki w Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II; Absolwent kierunku historia sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (2003-2008) oraz podyplomowych studiów muzealniczych UJ; od 2010 roku pracownik MNK, od 2012 r. w Dziale Europejskiego Malarstwa i Rzeźby (w Muzeum Czartoryskich, następnie w OKE Europeum, jako kurator); od 2016 r. – w Dziale Grafiki i Rysunku MNK.

Od 2019 roku doktor nauk humanistycznych, w dyscyplinie historia sztuki (przewód doktorski w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie), na podstawie rozprawy: „Martwa natura środkowoeuropejskiego baroku na tle malarstwa gatunku w Europie Zachodniej (ok. 1590 – ok. 1730)”. Pracownik naukowy (min. ekspert w MNK-LANBOZ) specjalizujący się w dziejach nowożytnego oraz nowoczesnego europejskiego malarstwa i rzeźby; badacz m.in. sztuki i kultury środkowoeuropejskiego baroku, ponadto gatunku martwej natury, zwłaszcza jej przemian w czasach nowożytnych i XIX stuleciu. Pozostałe zainteresowania badawcze Filipa Chmielewskiego skupiają się wokół dziejów nowożytnego i nowoczesnego kolekcjonerstwa sztuki europejskiej w d. Rzeczpospolitej oraz w czasach zaborów, do początku stulecia XX; ponadto, atrybucjonista dzieł dawnych mistrzów w polskich zbiorach muzealnych i innych kolekcjach (min. odkrycia naukowe obrazów G. Honthorsta, B. Cavallino, T. Saliniego, L. Tristana, G. Cerutiego, J. B. Jongkinda).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony