Chryzantemy – jak ocalić od zapomnienia?

Choć w Polsce chryzantemy kojarzone są z listopadowym świętem zmarłych i odwiedzaniem cmentarzy nie wszędzie postrzegane są jako symbol święta zmarłych. W Azji są symbolem radości zdrowia dobrobytu i władzy. W Japonii Chryzantemy obok kwiatu wiśni postrzegane są jako symbol kraju – reprezentują jesień i często są używane jako ofiary kwiatowe lub jako kwiaty buddyjskie. Kwiat ten służy zarówno jako symbol rodziny królewskiej, jak i jest drukowany na japońskich paszportach.

Jako bardzo ważny kwiat, chryzantema symbolizuje takie pojęcia jak: trwała przyjaźń i nie romantyczne uczucia, wsparcie ze strony rodziny i bliskich, radość i dobre samopoczucie, w tym rozweselanie smutnej osoby, odpoczynek i regeneracja po długiej próbie lub wyzwaniu, trwałe życie i odrodzenie, zwłaszcza narodziny dziecka; lojalność i oddanie, zarówno romantyczne, jak i platoniczne.

Chryzantemy cieszą oczy i nie tylko na straganach czy cmentarzach, ale również w przydomowych ogródkach. Chryzantemy wykorzystywane są do kompozycji kwiatowych jak i bukietów z kwiatów ciętych.

Chryzantemy to krzewy wieloletnie, aby ponownie je wykorzystać należy po przekwitnięciu skrócić ich łodyżki o około 15/20 cm. W ciemnym, zimnym pomieszczeniu należy podlewać co jakiś czas. W marcu należy przesadzić i częściej podlewać. Co ciekawe kwiaty te zaczynają kwitnąć w zależności od odmiany od końca sierpnia aż do grudnia. Uwaga przemrożone kwiaty niestety nie nadają się do ponownego wykorzystania.

Zadbajmy o kwiaty, by cieszyły oczy nie tylko w listopadzie na cmentarnych mogiłach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony