Sądeccy policjanci apelują o zachowanie ostrożności przy zakupie opału przez Internet. W ostatnim czasie mieszkaniec Sądecczyzny na jednym z portali internetowych zakupił 5 ton ekogroszku. Zamówionego surowca nie otrzymał i stracił 12 tysięcy złotych.
Problemy z zakupem węgla to okazja dla cyberprzestępców. Oszuści wykorzystają każdą okazję, aby wyłudzić pieniądze. Przekonał się o tym mieszkaniec Sądecczyzny, który w połowie października br. wyszukał w sieci, na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych atrakcyjną ofertę zakupu opału. Cena jednej tony ekogroszku, którego zakupem był zainteresowany, wynosiła 2400 zł. Zanim zdecydował się na kupno, sprawdził jeszcze w Internecie opinie o sprzedającym, jednak nie znalazł ani negatywnych, ani pozytywnych komentarzy. Skontaktował się więc ze sprzedającym i uzgodnił warunki transakcji oraz dostawy 5 ton tego surowca. Zamówienie opłacił za pomocą kodu BLIK. Gdy po wskazanym terminie nie otrzymał towaru, próbował skontaktować się ze sprzedającym, ale kontakt się urwał, a strona internetowa, na której dokonywał zakupu, została zablokowana.
Gdy tylko zorientował się, że został oszukany, natychmiast poinformował sądeckich policjantów. Teraz funkcjonariusze pracują nad ustaleniem okoliczności i sprawcy tego przestępstwa. Jednocześnie apelują o zachowanie należytej ostrożności i ograniczone zaufanie, a także radzą, jak nie dać się oszukać w podobny sposób.
- Nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych. Część z nich jest tworzona przez oszustów chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem.
- Należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem.
- Mocno zaniżona cena w stosunku do ceny regularnej może sugerować, że to oszustwo.
- Oszuści tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przyglądnąć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy, mimo, że strona łudząco przypomina oficjalną stronę. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy.
- Opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne (na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https” oraz symbol zamkniętej kłódki).
- Nie należy odpowiadać również na tzw. super oferty przesyłane smsem lub e-mailem. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy znajdujących się w takich wiadomościach linków, nie pobierajmy też załączników.
- Warto przechowywać całą korespondencję ze sprzedawcą, ponieważ w razie oszustwa będzie dowodem w sprawie.