Trzeci dzień Kongresu Kultury Regionów

Czwartkowy poranek (27 października) spędziliśmy MIĘDZY ISKRĄ A POPIOŁEM. Jak dowodzili paneliści – pomiędzy tym duetem jest płomień, który oczyszcza. Symboliczny ogień przekazywany jest każdemu człowiekowi na całe życie.

Wśród gości zaproszonych do udziału w dyskusji znaleźli się: dr Mirosław Kuklik – regionalista, b. dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej, członek stowarzyszenia Res Carpathica; Monika Gubała – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego; Stanisław Gurgul – regionalista; Joanna Krauze de Lendorff – reżyserka i scenarzystka, wiceprzewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich; Julia Kurylyszyna – dyrektor Departamentu Kultury Powiatu Stryjeńskiego; Andrzej Róg – aktor, reżyser, pedagog oraz o. Jacek Siepsiak SJ – duszpasterz i publicysta. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Broda – Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich – oddziału MCK SOKÓŁ.

Jak można było usłyszeć ze sceny – Światło wzięło się z Wielkiego Ognia. Nie ma w nas świadomości bez tego żaru. Sam ogień ma magiczną moc, mnoży się przez podział. Pochodnia, którą zapalono na inauguracji Kongresu Kultury Regionów niesie ogień miłości, którym rozpalić możemy nasze serca…
W dalszej części programu przygotowanego na ten dzień znalazły się popołudniowe warsztaty. Ich uczestnicy udali się do ośmiu lokalizacji znajdujących się w pięciu różnych miejscowości w regionie.

Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ – Andrzej Zarych odwiedził cztery miejsca, w których trwały zajęcia.

Na początek zawitał do Starego Sącza, gdzie spotkał się z Dyrektorem Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari – Wojciechem Knapikiem i uczestnikami dwóch warsztatów, które odbywały się w IMO Galerii.

Tam, pod czujnym okiem o. Zygfryda Kota SJ i Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej ECCLESIA, odbyły się zajęcia będące nie tylko praktyczną formą uczenia się kunsztu malarstwa bizantyjskiego, ale również formą duchowego poznania i doświadczenia świata ikon. A w sali obok, Zofia Zaborowska i Kacper Siejkowski z Zespołu Łada, uczyli polifonicznych pieśni tradycyjnie śpiewanych we wsiach zamieszkanych przez Serbów oraz technik wokalnych w niestylizowanej formie.

W Piwnicznej-Zdroju w Muzeum Regionalnym Towarzystwa Miłośników Piwnicznej członkowie grupy Przestrzenne tkactwo Czarnych Górali uczyli jak przygotować, cieszące się wielkim zainteresowaniem, rękawice furmańskie.

Ostatnim miejscem, które odwiedził był Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Roztoce Ryterskiej. Uczestnikom zajęć, które tam się odbyły zastosowanie roślin nieuprawnych w kuchni oraz sztukę gotowania na ogniu przybliżył Maciej Zawierucha – instruktor edukacji ekologicznej Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja.

Zastępca Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ – Piotr Gąsienica odwiedził kolejne miejsca warsztatowych spotkań.

W Podegrodziu Monika Zielińska-Klimczak z ManuCraftury pokazała jak stworzyć ceramiczne, ażurowe lampiony, w których finalnie uczestnicy umieścili ostatni z żywiołów – OGIEŃ. W sali widowiskowej podegrodzkiego GOK-u odbyły się scenki przy świecach. Andrzej Róg (aktor, reżyser, pedagog) pracował nad rolą z aktorami-amatorami. Podczas warsztatu przeanalizowano postaci z drugiej części „Dziadów”.

W Kamiannej Michał Malinowski z Muzeum Bajek i Opowieści w Konstancinie udowodnił jak niesamowita jest siła drzemiąca w opowieściach. Może spływać wodą wywołując łzy. Może też płonąć ogniem wzbudzając najrozmaitsze emocje. To były płomienne opowieści, którym chętnie przysłuchiwali się uczestnicy warsztatów.
A skoro Kamianna na trasie, to konieczna jest jeszcze jedna wizyta. Jacek Nowak zaprosił do swojej pasieki – BARĆ Kamianna, gdzie różnymi technikami można było wykonać świece z naturalnego wosku pszczelego. Wypełnią one domy uczestników Kongresu delikatnym światłem i przyjemną, uzdrawiającą wonią przywołując wspomnienia kongresowej wspólnoty.

Wieczorem wszyscy uczestnicy spotkali się w Rytrze na podsumowaniu VIII Kongresu Kultury Regionów. Tam po raz kolejny rozbrzmiała trombita, a następnie przyśpiewka przygotowana przez uczestników jednego z kongresowych warsztatów.

Wszystkich zgromadzonych w sali konferencyjnej Hotelu Perła Południa przywitał Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ – Andrzej Zarych oraz Dyrektor Oddziału Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich i koordynator programowy Kongresu – Małgorzata Broda.

Na koniec zostawiamy Was z wierszem Wandy Łomnickiej-Dulak, który powstał z myślą o tegorocznej edycji tego wyjątkowego wydarzenia. Niech, tak jak te „lotne ptaki” wszyscy powrócimy w roku 2023 do Nowego Sącza na IX Kongres Kultury Regionów!

Do beskidowych wzgórz przykuci
dziedzictwa przodków ogniwami
choć los na krańce świata rzucił
jak lotne ptaki powracamy

tchnąłeś w nas Panie iskrę Ducha
Wiarę i Miłość i Nadzieję
choć zegar świata czas odwraca
to w naszym „nuku” dawność dnieje

halny w nas zbudził taką siłę
że z iskry pożar się rozniecił
kruki ciemności nie tkną serca
póki w nas jutrznia żaru świeci

chociaż w doliny powracamy
wokół nas wzgórza koronkowe
niczym jesienny buk płoniemy
ku niebu podnosimy głowę

oczy barwimy świetlistością
usta karmimy ojców słowem
natchnieni starodawnym „zwykiem”
w rolę serdeczną siejemy nowe

do beskidowych wzgórz przykuci
tańczy w nas serce dusza śpiewa
na popieliskach wyrastamy
w mocne szumno-zielone drzewa

Fot. Piotr Droździk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony