Rodzina, przyjaciele, koledzy, DKMS chcą pomóc Tomkowi

Jeszcze niedawno bawił się na studniówce, miał i ma, plany na przyszłość, która po lekarskiej diagnozie – białaczka – stanęły pod znakiem zapytania. Jest harcerzem, maturzystą, członkiem Młodzieżowej Drużyny OSP w Starym Sączu, która obchodzi w tym roku 150 lecie powstania.

– Ten jubileusz jest szczególny nie tylko ze względu na 150 lat istnienia starosądeckiej Straży Pożarnej, ale również związany z dramatem Tomka Janczak – mówił prezes OSP w Starym Sączu Roman Jop. – Podczas dni otwartych w naszej Remizie będzie działał punkt rejestracyjny. Zapraszamy wszystkich ludzi, a wiemy, że starosądeczanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości mają duże, otwarte na innych serca. Szczegółowe informacje, w tym daty, będą zamieszczone na plakatach. Warto nas odwiedzić, bo będziemy nie tylko rejestrować chętnych do ratowania Tomka, ale również będzie można zwiedzić Remizę, zobaczyć z bliska nasz sprzęt.

Tomek Janczak jest ukochanym synem i starszym bratem. Chodzi do klasy maturalnej o profilu wojskowym. Kilka tygodni temu bawił się ze swoimi kolegami i koleżankami na studniówce. Dotychczas Jego codzienność wyglądała tak, jak codzienność każdego nastolatka. Oddawał się swoim pasjom. Jedną z nich są wycieczki górskie. Drugą jest harcerstwo. Przygoda, odpowiedzialność, pomoc innym – to wszystko daje Mu Starosądecka Drużyna „Leśni”, to także OSP oraz wojsko, a w przyszłości (uczy się w klasie o profilu wojskowym), chciałby zostać zawodowym żołnierzem.

Jakiś czas temu spełnił inne swoje, wielkie marzenie. – Odważyłem się na oddanie 3 skoków spadochronowych w Aeroklubie w Krośnie. To było ekscytujące. Ta adrenalina, te emocje! Ten kontrolowany spadek dający poczucie wolności! Nigdy tego nie zapomnę! – wspomina Tomek. – Niestety od kilku tygodni znów czuję, że spadam. Ale teraz to uczucie nie jest już przyjemne. Dziś jest we mnie strach i obawa o to, co będzie dalej. Na początku lutego usłyszałem diagnozę – ostra białaczka szpikowa. Teraz codziennością są mała sala na oddziale hematologii, nieustanne badania, kroplówki i chemioterapia. Wierzę, że znajdę Dawcę i pokonam chorobę.

Szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku kostnego. Dlatego OSP Stary Sącz, Urząd Gminy, PCK oraz DKMS (Fundacja zajmująca się szukaniem dawców na całym świecie) organizują akcję rejestracji chętnych do wspomożenia Tomka. Znalezienie odpowiedniego dawcy nie jest proste.

– Tomek szuka Dawcy niespokrewnionego – mówi Anna Dorsz z Fundacji DKMS – Niestety nikt z Jego najbliższych nie może Go uratować. Dlatego apelujemy o rejestrację jako potencjalny Dawca szpiku! Cała procedura jest bardzo prosta i całkowicie bezpłatna. Wystarczy wypełnić formularz danych kontaktowych i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Pakiet do rejestracji można zamówić na dedykowanej akcji stronie www.dkms.pl/ratunek-dla-tomka Można też uzyskać go w jednym ze stacjonarnych punktów rejestracji. Stacjonarne punkty rejestracji są na bieżąco dopisywane do listy udostępnionej w wydarzeniu na Facebooku (wydarzenie o nazwie „Na ratunek Tomkowi!” www.facebook.com/events/278205487621063/?active_tab=discussion.” Warto też obalić kilka mitów, które krążą w przestrzeni publicznej. Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia, to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków) oraz pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba między 18 a 55 rokiem życia, w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi, świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowały się
1 800 123 osoby (styczeń 2022), spośród których 9 879 osób (styczeń 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

#SkaczeNaRatunekTomkowi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony