Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Prowincja Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych zapraszają na wernisaż wystawy pt. „Skarby Ojców Franciszkanów-Reformatów ze zbiorów klasztornych w Zakliczynie i Bieczu”.
10 listopada (czwartek) 2022 r.
godzina 17.00
Gmach Główny
ul. Jagiellońska 56
Nowy Sącz
Wystawa będzie trwać do 26 lutego 2023 roku.
– Wystawa „Skarby Ojców Franciszkanów-Reformatów” to kolejna odsłona muzealnego cyklu wystaw sakralnych przybliżających historię i sztukę założeń klasztornych z terenów Sądecczyzny oraz okolic. Małopolska Prowincja Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych (Reformatów) w 2023 roku będzie obchodzić 400-lecie swojego istnienia. Z okazji tego ważnego jubileuszu w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki pochodzące z dwóch ważnych klasztorów reformackich: w Zakliczynie i w Bieczu – mówi kuratorka wystawy Justyna Stasiek-Harabin.
Pierwsi polscy reformaci, będący wewnętrzną frakcją zakonu franciszkanów, od końca XVI wieku zabiegali o oficjalne zatwierdzenie ich działalności. W 1621 roku, dzięki przychylności papieża Grzegorza XV, udało się zatwierdzić wprowadzenie reformy o surowszej regule na ziemiach polskich. Klasztor w Zakliczynie nad Dunajcem, którego skarby stanowią część wystawy, to pierwsza fundacja reformacka. Właśnie tam w 1623 roku miała miejsce kapituła, podczas której utworzono dwie kustodie: małopolską – Matki Bożej Anielskiej oraz wielkopolską – św. Antoniego. Rok później reformaci dotarli także na Ziemię Biecką. Znajdujący się tam zespół kościelno-klasztorny należy do jednych z pierwszych w Polsce.
Wystawa „Skarby Ojców Franciszkanów-Reformatów” stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się ze sztuką i cennymi przedmiotami, które na co dzień pozostają niedostępne za klasztorną klauzurą. Na ekspozycji zaprezentowane zostanie malarstwo sakralne powstałe od XVII do XIX wieku o zróżnicowanym warsztacie artystycznym, krucyfiksy, paramenty liturgiczne, ornaty oraz starodruki. Ekspozycję ubogaci intarsjowany pulpit muzyczny z XVIII wieku, pochodzący z zachowanego chóru zakonnego w Bieczu.
Wystawie towarzyszyć będzie publikacja o charakterze albumowym, prezentująca oba zespoły kościelno-klasztorne w Zakliczynie i Bieczu: ich architekturę, wyposażenie i najciekawsze miejsca, także te niedostępne na co dzień. Fotografie Piotra Droździka zostaną uzupełnione dwoma artykułami przybliżającymi historie obu klasztorów. Promocja publikacji zaplanowana została na początek 2023 roku.
Fot. Piotr Droździk