Sto lat sądeckich kupców

Obchody jubileuszu 100-lecia Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu były okazją do uhonorowania jej zasłużonych członków jednym Złotym i trzema Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wręczył je starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, który sam otrzymał Brylantową Odznakę Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.

To wyraz wdzięczności za długoletnią działalność w tej organizacji kupieckiej oraz pracę na rzecz instytucji Powiatu Nowosądeckiego oraz osób fizycznych. Złote Jabłko Sądeckie otrzymał Tadeusz Galica. Srebrnymi uhonorowano Krystynę Gąsiorowską, Zofię Huzę oraz Teresę Woźniak.

– Zaledwie cztery lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości sądeccy kupcy wykazali się aktywnością i założyli organizację, która miała służyć ekonomicznemu rozwojowi miasta i regionu – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski. – Nie powinno to dziwić, bowiem sądeczanie znani są ze swojej zaradności i przedsiębiorczości. Przetrwali wojenną zawieruchę, trudne czasy socjalizmu i przemian gospodarczych, wspierając się nawzajem. To wspólne działanie dawało im siłę przez sto lat i myślę, że ta kupiecka solidarność będzie trwać co najmniej przez kolejne sto lat.

Kongregacja Kupiecka ZHiU w Nowym Sączu zrzesza kupców i restauratorów z całego regionu. Służy im pomocą w prowadzeniu księgowości firm, a w razie potrzeby oferuje też pomoc prawną. Należą do niej przedsiębiorcy z Nowego Sącza, Zakopanego, Szczawnicy, Krynicy-Zdroju, Piwnicznej-Zdroju, Grybowa i Limanowej. Od 2006 r. prezesem Zarządu Konregacji Kupieckiej jest sądecki przedsiębiorca Józef Pyzik, który powiedział: – Do Kongregacji należy dziś 56 właścicieli małych i średnich firm tworzących łącznie blisko pół tysiąca miejsc pracy. Trzeba wiedzieć, że w skali kraju to właśnie tacy przedsiębiorcy dają pracę siedemdziesięciu procentom wszystkich zatrudnionych. To potężny zastrzyk dla polskiej gospodarki, bo tworzą też znaczną część PKB.

Muzyczną oprawę gali, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu zapewnili artyści z zespołu Small Band, którzy przeprowadzili gości przez 100 lat polskiej muzyki, prezentując przeboje od lat 20. minionego wieku poczynając, a na współczesnych kończąc. Finałem imprezy była premiera spektaklu „Mieszczanin szlachcicem“ Teatru Robotniczego.

Fot. Paweł Szeliga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony