Starosądecka Galeria IMO znów zaskoczyła. Tym razem prezentowana się jest wystawa plakatów światowej sławy artysty Andrzeja Pągowskiego. W Stary Sączu można zobaczyć nowe obrazy do 60 filmów Andrzeja Wajdy. Wernisaż był znakomitą okazją do spotkania się z artystą, porozmawiania, zdobywając również autograf. To był bardzo ciekawy wieczór.
– Cieszę się bardzo i dziękuję, że Andrzej Pągowski przyjechał do Starego Sącza – mówił dyrektor CKiS Wojciech Knapik. – Rozmowy nie były łatwe. Pan Andrzej miał wątpliwości, ale kiedy wysłałem zdjęcia z naszego IMO, z różnych wystaw, decyzja na tak, zapadła. Bardzo się z tego cieszę. Sam mogę powiedzieć, że z Andrzejem Pągowskim miałem do czynienia już od bardzo dawna. W moim pokoju miałem jego plakat. Kiedy się budziłem to widziałem właśnie ten plakat.
– Właśnie przypomniał mi pan, że ukończyłem w tym roku 70 lat, co również dla mnie było zaskoczeniem. – dodał Andrzej Pągowski. – Ta wystawa „Wajda na nowo” powstała w czasie pandemii, kiedy byłem, tak jak inni zamknięty w domu. To są plakaty do 60 filmów Andrzeja Wajdy wykonane na nowo. Kiedy się do nich zebrałem, miałem na to 1,5 roku czasu, a muszę dodać, że obejrzałem wszystkie filmy Andrzeja. Moja żona wtedy uzmysłowiła mi, że będę musiał robić 4 plakaty na miesiąc by zdążyć. Zabrałem się do pracy i udało się. Dziękuję za zaproszenie, ale muszę powiedzieć, że trudno jest mnie wyciągnąć z domu. Ale udało się.
Andrzej Pągowski okazał się gawędziarzem. Przez wiele minut z wielką werwą opowiadał o każdym wystawionym plakacie, jakie miał odczucia, kiedy tworzył o sporach z Andrzejem Wajdą, które obrazy mistrza mu się podobały, a które nie, itd., itd…
W sobotę na Peryferiadzie publiczność będzie miała okazję zobaczyć film Andrzeja Wajdy „Panny z wilka”, oczywiście plakat stworzył Andrzej Pągowski, który spotka się z miłośnikami filmu przed projekcją. Początek godz. 19.00.
Warto wiedzieć!
„Wajda na nowo” to autorska wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego wykonanych powtórnie do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności dokumentalnych. Od etiudy szkolnej „Zły chłopiec” z 1951 roku, do ostatniego filmu fabularnego „Powidoki” i dokumentalnego „Moje inspiracje” z 2016. Andrzej Pągowski, który współpracował z Andrzejem Wajdą, robiąc plakaty do jego filmów, jest grafikiem, autorem ponad 1700 plakatów filmowych, teatralnych, społecznych i politycznych.