10 ważnych kroków do zostania dobrym przedsiębiorcą

Chcesz zostać dobrym przedsiębiorcą? Powinieneś posiadać cechy osoby przedsiębiorczej oraz poznać 10 ważnych kroków, które musisz zrobić, aby osiągnąć sukces w biznesie. Jakie to kroki? Oto one…


1. Kochaj to co robisz – Prawdziwa pasja wiele ułatwia. Pokazuj ją w swoich działaniach i produktach, a Twoi klienci na pewno to docenią. Jeśli do tego połączysz pasję z wytrwałością, prędzej czy później odniesiesz oczekiwany sukces.

2. Rób małe kroki – Nie musisz od razu stawiać wszystkiego na jedną kartę. Swoją firmę możesz rozwijać stopniowo, a prowadzenie własnego e-sklepu (najlepszy wybór) na początku łączyć z pracą na etacie. Dopiero, gdy zbierzesz już odpowiednie zasoby i właściwie się przygotujesz, pomyśl o przejściu całkiem „na swoje”.

3. Ucz się od innych – Większość przedsiębiorców osiągających sukcesy rozpoczyna swoje solowe kariery od pracy „na konto kogoś innego”. Kilka lat w branży pod opieką doświadczonego mentora to świetna podstawa do wystartowania z własną działalnością. Dzięki temu możesz unikać błędów popełnionych już przez innych.

4. Stale podejmuj działania – Przedsiębiorcy to ludzie czynu. Często nie mają czasu na długie analizowanie każdego pomysłu, muszą szybko podejmować decyzje i testować je w praktyce. Zaufaj więc swojemu instynktowi, nie bój się działań i nie marnuj czasu na bierność.

5. Przygotuj plan działania – Działaj, ale nie bez planu. Skorzystaj ze zdobytej wcześniej wiedzy albo poszukaj biznesowej mądrości u autorytetów z branży. Możesz też poczytać o drogach do sukcesu tych największych postaci – Steve’a Jobsa, Richarda Bransona czy Marka Cubana. Wykorzystaj ich doświadczenia do przygotowania biznesplanu.6. Pamiętaj o autopromocji – Pewność siebie oraz umiejętność przedstawienia wizji firmy w kilku chwytliwych zdaniach (tzw. „elevator pitch”) to kolejne kluczowe cechy dobrego przedsiębiorcy. Jako założyciel firmy musisz być – przynajmniej na początku – i sprzedawcą, i marketingowcem. Nie chodzi o agresywną mowę sprzedażową. Pamiętaj, do kogo chcesz dotrzeć i dla kogo tworzysz swoje produkty – to klient powinien być na pierwszym miejscu.

7. Buduj swoją reputację – Czy Twoja firma jest związana z dziedziną, w której dysponujesz ponadprzeciętną wiedzą? Jeśli tak, to zastanów się nad założeniem bloga, w którym podzielisz się z odbiorcami cennymi radami i wskazówkami. W ten sposób zbudujesz wizerunek profesjonalnej marki i eksperta w branży.

8. Nie zniechęcaj się – Jeśli myślisz, że dla Ciebie jest już za późno na otwarcie własnego biznesu czy sklepu internetowego, to jesteś w błędzie. Historia zna mnóstwo przykładów osób, które największe sukcesy osiągnęły dopiero w dojrzałym wieku. To, co mylnie postrzegasz jako przeszkodę – bogate doświadczenie życiowe – jest Twoim największym atutem. Dzięki niemu możesz postrzegać ruchy i decyzje biznesowe w dalszej perspektywie.

9. Stwórz swój „dream team” – Nawet jeśli jesteś ekspertem w swojej dziedzinie i kierujesz się wszystkimi powyższymi wskazówkami, to prowadzenie oraz rozwój firmy będą wymagały od Ciebie współpracy z odpowiednimi ludźmi. Otaczaj się więc osobami również posiadającymi najważniejsze cechy nowoczesnego przedsiębiorcy – pełnymi pasji, wytrwałymi i otwartymi na nowości.

10. Bądź świadomy konsekwencji swojej postawy – Twoja postawa jako właściciela wpływa na funkcjonowanie całej firmy. Nie pozwól, by inni dostrzegali w Tobie cechy złego przedsiębiorcy (nawet jeśli je masz). Stawiaj czoła wyzwaniom i dawaj dobry przykład pozostałym. Twój sukces w dużej mierze zależy od popełnianych błędów oraz wyciąganych z nich wniosków. Jeśli będziesz w stanie to robić, wówczas z pewnością osiągniesz swoje cele.Agnieszka Michalik
Fot.: pixabay.com (zdjęcia ilustracyjne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony