Cały jesteś błogosławiony. Dzieje przyjaźni o. Pio i ks. Dolindo – spotkanie autorskie.

Ojciec Pio, jeden z znanych i czczonych święty katolicki, zgodnie z podaniami otrzymał wiele darów: mógł uzdrawiać ludzi, lewitował, miał dar bilokacji i proroctwa, czynił cuda, czytał w ludzkich sercach, mówił w nieznanych mu językach, nawracał grzeszników, a z jego ran wydobywał się zapach fiołków. Z drugiej strony zaś ks. Dolindo , wychowany w skrajnej biedzie, cierpiący, rozdający ludziom obrazki świętych (immaginette) i wysyłania pod rozmaite adresy pocztówek, które zawsze zaopatrzał w ręcznie napisane zdanie, jedno lub dwa, autor modlitwy: Jezu Ty się tym Zajmij.

Już 26 lutego br. o godz. 17:00 w budynku głównym Sądeckiej Biblioteki Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 11 odbędzie się spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Wojciechem Kudybą – cenionym poetą, pisarzem, krytykiem literackim, który będzie promował swoją najnowszą książkę „Cały jesteś błogosławiony. Dzieje przyjaźni o. Pio i ks. Dolindo”, na które zapraszamy w imieniu prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla oraz dyrektora Sądeckiej Biblioteki Publicznej Marka Rylewicza, która opowiada o niesamowitej więzi o. Pio i ks. Dolindo, mistyków z Włoch, którzy poświęcili życie  służbie cierpiącym i byli wierni swojemu powołaniu i Kościołowi.

Na samej górze na jasnoniebieskim tle po lewej stronie postać starszego księdza. Ksiądz unosi prawą rękę na wysokości piersi, w ręce trzyma różaniec. Na nosie ma okrągłe okulary. Obok niego po prawej stronie portret starszego mężczyzny z brodą (Ojciec Pio). Wokół jego głowy pomarańczowa aureola. Mężczyzna patrzy w bok. Na czarnym tułowiu mężczyzny duży pomarańczowo-biały napis "Wojciech Kudyba". Poniżej na zielonym prostokącie białe napisy: "promocja książki, Cały jesteś błogosławiony. Dzieje przyjaźni o. Pio i ks. Dolindo." Obok napisów po lewej stronie okładka książki. Poniżej w czarnym prostokącie szczegóły wydarzenia: data, godzina, miejsce.

„Zawsze zaskakuje mnie to, z jaką precyzją i determinacją święci potrafią się nawzajem rozpoznawać i sobie sprzyjać. Czytelnik z pewnością zauważy, że dobór bohaterów tej książki nie jest przypadkowy. Mamy do czynienia z dwoma świadkami posłanymi przez Boga na trudne czasy, którzy zrewolucjonizują duchowość przyszłych pokoleń. Pan prof. Wojciech Kudyba pisze o tym z nieukrywaną pasją i w oparciu o rzetelny dobór źródeł. Jest to jeden z wielu powodów, dla których warto sięgnąć po tę książkę”. /ks. prof. Robert Skrzypczak/

Wojciech Kudyba

Pisarz, krytyk literacki. Kierownik Katedry Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego UJ. Członek Komisji Języka Religijnego PAN, Towarzystwa Naukowego KUL, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Twórczość literacka Wojciecha Kudyby: Wiersze dla księdza Jana i innych bliskich osób (1999), Tyszowce i inne miasta (2005),  Gorce Pana (2007), Ojciec się zmienia (2011), Wiersze wobec Innego (2012), W końcu świat (2014) Generacja źle obecna (2014), Nazywam się Majdan (2015), Próba bóluO poezji Joanny Pollakówny (2016),  Imigranci wracają do domu (2018), Kamienica (2018), Pułascy. Aut vincere, aut mori!  Tom 1. (2020), I co dalej? (2021), Pułascy. Non alius regit. Tom 2. (2021), Poezja jest podróżą. O wierszach Janusza Stanisława Pasierba (2024), Cały jesteś błogosławiony. Dzieje przyjaźni o. Pio i ks. Dolindo (2024).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony