40 lat Mszalniczan

Aż trudno uwierzyć, że to tak szybko minęło – mówili członkowie zespołu Mszalniczanie, który od 40 lat promuje tradycję i kulturę Lachów Sądeckich.

Z okazji jubileuszu starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył zespołowi regionalnemu Mszalniczanie nagrodę o wartości 4000 zł. Jest to dowód uznania za szczególne zasługi na rzecz upowszechniania kultury regionalnej i ludowej.

Jednak nie były to jedyne wyróżnienia. Starosta wręczył również kierownikowi zespołu Czesławowi Majewskiemu płytę “Mszalniczan”, wydaną w ramach Sądeckiej Fonoteki Powiatowej. Wspólnie z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego Ryszardem Poradowskim przekazał też nagrodę finansową Kazimierzowi Ogorzałkowi, który przed 40 laty przyczynił się do powstania zespołu. Zakładał go ze Stanisławem Kunickim, który niestety nie doczekał jubileuszu.

– Jesteście wspaniałymi ambasadorami regionu zarówno w kraju jak i za granicą – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski.

Jubileuszu zespołowi gratulowali także poseł Patryk Wicher i radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska. Wręczyła ona Kazimierzowi Ogorzałkowi odznakę honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a kierownikowi Czesławowi Majewskiemu przekazała medal Polonia Minor, przyznawany przez marszałka województwa małopolskiego i przewodniczącego Sejmiku.

“Mszalniczanie” prezentują folklor swojego regionu w autentycznej formie. Są to nie tylko pieśni, tańce i muzyka, ale też widowiska będące rekonstrukcją tradycyjnych obrzędów. Zespół wyróżnia niezwykle bogato zdobiony strój, gwara, taniec i śpiew.

Fot. Paweł Szeliga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony