AGRO Nawojowa – rolniczą stolicą kraju!

Z pewnością Nawojowa w sobotę i niedzielę była rolniczą stolicą Polski. To tutaj ponad 45 tysięcy osób z Polski i zza granicy obejrzało i uczestniczyło w AGRO Nawojowa. Tłumy gości od rana przyjeżdżały do Nawojowej z różnych stron Małopolski i całej Sądecczyzny. Wszystkich witał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Od 30 lat, właśnie ta niewielka, ale bardzo znana gmina jest corocznym gospodarzem imprezy związanej z rolnictwem. W tym roku Powiat Nowosądecki po raz pierwszy zorganizował AGRO Nawojowa oraz I Dożynki Powiatowe, które poprzedziła msza święta (warto dodać, że w najbliższą sobotę i niedzielę w Starym Sączu odbędzie się również impreza rolnicza XXX AGROPromocja, która została przeniesiona z Nawojowej do miasta Św. Kingi). Po co, skoro tradycja Agro to właśnie Nawojowa!?

Wracając do AGRONawojowa i dożynek liczni goście mogli podziwiać przed sceną 13 wieńców wykonanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Każdy z nich był dziełem sztuki. Specjalna komisja, po burzliwych naradach, wybrała najpiękniejszy tradycyjny wieniec. Oceniane były również potrawy i stoiska.

– Z radością patrzyłem na tysiące gości, którzy nas odwiedzili – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – To pokazuje, że organizowanie wystawy AGRO właśnie w Nawojowej ma sens. To miejsce przyciąga wszystkich od 30 lat. Wystawcy, których w tym roku jest około trzystu, dobrze wiedzą, że tutaj robi się najlepszy biznes i po prostu tutaj trzeba być. Dziękuję wszystkim odwiedzającym za skorzystanie z naszego zaproszenia. Dziękuję również wszystkim, którzy te imprezę przygotowali!

Równie dużym zainteresowaniem co konkurs kulinarny i na wieniec dożynkowy, cieszył się pokaz strzyżenia owiec metodą tradycyjną. Zwierzęta cierpliwie i bez protestów zniosły zabiegi pielęgnacyjne i dużą publiczność, a na koniec były lżejsze o kilka kilogramów wełny.

Wśród gości którzy wzięli dzisiaj udział w wystawie AGRO Nawojowa byli m. in.: wiceminister sportu i turystki Andrzej Gut-Mostowy, posłanka Barbara Bartuś, senator Wiktor Durlak, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicewojewoda Mateusz Małodziński, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, starosta wielicki Adam Kociołek, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, członkowie Zarządu Powiatu: Zofia Nika i Marian Dobosz, burmistrzowie i wójtowie z Małopolski na czele z wójtem gminy Nawojowa Stanisławem Kiełbasą, radni powiatowi, prezesi, przedstawiciele instytucji i służb mundurowych, dyrektorzy jednostek i wydziałów Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Powiat Nowosądecki wraz z Powiatowym Zakładem Aktywności Zawodowej w Nawojowej, Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej i Stowarzyszeniem Nowa Inicjatywa. Współorganizatorami imprezy byli: miasta i gminy Sądecczyzny oraz Małopolska Izba Rolnicza, Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa oddział Kraków oraz Lasy Państwowe – dyrekcja w Krakowie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Fundacja Sądecka. Patronat nad wystawą objął Henryk Kowalczyk – wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Fot. Maria Olszowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony