AGRO tradycyjnie w Nawojowej – tutaj po prostu trzeba być!

Rolnicy, ogrodnicy, hodowcy i wszyscy, których interesuje zdrowa żywność mają już zarezerwowane stoiska na wystawie AGRO Nawojowa. Impreza, która od wielu lat przyciąga tłumy wystawców i zwiedzających odbędzie się 3 i 4 września 2022 r. w stałym miejscu – właśnie w Nawojowej. Dodatkową atrakcją będą Dożynki Powiatowe i pokaz strzyżenia owiec.

– To będzie naprawdę duże wydarzenie – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Mamy wielu partnerów, wiele firm i przedsiębiorców, którzy współpracują z nami od lat. Dobrze wiedzą, że zaprezentowanie się podczas wystawy w Nawojowej przynosi same korzyści. Tym bardziej, że przez dwa dni trwania imprezy, do Nawojowej przyjeżdżają mieszkańcy całej Małopolski. Już dziś zapraszam do udziału w AGRO Nawojowa w pierwszy weekend września! Tutaj  po prostu trzeba być.

A co w programie?

W sobotę startujemy o godz. 9, a już pół godziny później – występ Zespołu „Skalnik” z Kamionki Wielkiej. Na godz. 11 zaplanowano oficjalne otwarcie wystawy AGRO Nawojowa 2022 wraz z występem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, wystąpieniem starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego i zaproszonych gości. Później posłuchamy zespołów „Dolina Słomki” z gminy Łukowica, „Beskidy” z gminy Gorlice, „Górale Łąccy” i „Janczowioki” z Janczowej. Na godz. 14 zaplanowano mistrzostwa w strzyżeniu owiec metodą tradycyjną. Zakończenie imprezy tego dnia o godz. 17.

W niedzielę czekamy na was od godz. 9. Powita nas Zespół Pieśni i Tańca „Niskowioki” oraz zespół „Nawojowiacy” z Nawojowej. O godz. 11 rozpocznie się uroczysta msza św. polowa z oprawą w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Piątkowioki”. Po niej, około godz. 12, odbędzie się ceremoniał obrzędowy związany z Dożynkami (scena) z udziałem Zespołu „Nawojowiacy”, powitane gości, przedstawienie starostów dożynkowych, uroczyste przekazanie chleba, wręczenie koszy dożynkowych i prezentacja wieńców. Zagra i zatańczy Zespół Pieśni i Tańca „Piątkowioki”, a o godz. 15 zostaną rozstrzygnięte konkursy na: „Najsmaczniejszą potrawę przygotowaną przez Koło  Gospodyń Wiejskich”, „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Powiatu Nowosądeckiego”, „Najładniejszą ekspozycję wystawową”. Na godz. 16 zaplanowano występ zespołu „Lachersi”, który zaprezentował się m.in. w finale V edycji programu Must Be The Music (2013), a wokalista grupy Tomasz Jarosz został zwycięzcą programu „Szansa na sukces. Opole 2020″. We wrześniu ubiegłego roku zespół wystąpił na 57. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

– Oczywiście występy zespołów i liczne pokazy to tylko jedna z propozycji podczas dwudniowej wystawy – dodaje starosta Marek Kwiatkowski. – Przez cały czas trwania imprezy, goście mogą zwiedzać wszystkie stoiska, próbować potraw regionalnych, sprawdzać nowoczesny sprzęt rolniczy, oglądać pokazy zwierząt. Nie zabraknie atrakcji i specjalnego miejsca dla najmłodszych, gdzie będą mogli się pobawić i miło spędzić czas. Należy podkreślić, że to wydarzenie zyskuje dodatkowy wymiar, ponieważ po raz pierwszy organizujemy Dożynki Powiatu Nowosądeckiego – impreza ma być również podziękowaniem za tegoroczne plony i pokazaniem codziennej pracy rolników, sadowników i hodowców – szczególnie w naszym trudnym, górskim terenie. Obecna wieś to nowoczesne metody produkcji i nowoczesny sprzęt, zadbane gospodarstwa i dopłaty na rozwój gospodarstw.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Powiat Nowosądecki wraz z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej, Powiatowym Zakładem Aktywności Zawodowej w Nawojowej i Stowarzyszeniem Nowa Inicjatywa.

Współorganizatorami imprezy są miasta i gminy Sądecczyzny oraz: Małopolska Izba Rolnicza, Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa oddział Kraków oraz Lasy Państwowe – dyrekcja w Krakowie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Fundacja Sądecka.

Patronat nad wystawą objął Henryk Kowalczyk – wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony