Andy Warhol w Nowym Sączu!!!

To bez wątpienia niezwykłe, wręcz sensacyjne. W Nowym Sączu, w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół otwarta została wystawa najwybitniejszego artysty pop-artu – Andy’ego Warhola. Takiej ekspozycji w naszym mieście jeszcze nie było.

Gościem wernisażu był Konsul Generalny Słowacji Tomaś Kaśaj, który powiedział, że wystawa jest efektem współpracy z Małopolską – To dzięki znakomitym kontaktom w Marszałkiem Witoldem Kozłowskim, a jak jestem dyplomatą 16 lat, to tak dobrej współpracy jeszcze nie było Andy Warhol trafił do Nowego Sącza. Trwało to dwa lata, ale się udało. Jestem dumny, że tak się stało. Chcę pogratulować dyrektorowi MCK Sokół w Nowym Sączu oraz jego pracownikom za tak profesjonalne zaprezentowanie dzieł Andy Warhol’a.

– Cieszę się ogromnie, że udało się nam tę wystawę zorganizować – dodał Marszałek Małopolski Witold Kozłowski. – Bez wątpienia jest to wydarzenie artystyczne na najwyższym poziomie. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Dołączam się do gratulacji dla wsztsrkich, którzy tę wystawę przygotowali.

W katalogu wystawy możemy przeczytać: „… Nie trzeba szukać w życiu i dziele Andy’ego Warhola niczego innego niż to, co powiedział o sobie sam. Wystarczy zastanowić się nad jego słowami i starać się zrozumieć, dlaczego to powiedział. Wszystko inne jest hipotetyczne, a wiele z tego, co publikowano o nim w mediach – tendencyjne. Dlatego zanim będziemy chcieli poznać Andy’ego Warhola, spróbujmy zrozumieć jego słowa, spróbujmy postrzegać go także jako Andreja Varcholę, prostego syna prostych rodziców, człowieka dwóch światów… świata Andreja Varcholi i świata Andy’ego Warhola.” – dr Michal Bycko Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy Warhola w Medzilaborcach.

Wystawę pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Witolda Kozłowskiego i Konsula Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie Pana Tomáša Kašaja będzie można obejrzeć do 30 stycznia 2022 roku.

To trzeba zobaczyć!

Warto wiedzieć!

Andrew Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrew Warhola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Warhola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka (nazwisko Warhola zmienili na Warhol po przyjeździe do USA), byli imigrantami z klasy robotniczej. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) ze wsi Miková w dzisiejszym powiecie Stropkov, niedaleko miasta Medzilaborce w północno-wschodniej Słowacji. To artysta, jeden z głównych przedstawicieli pop-artu, znany przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki serigrafii. Powstałe dzięki tej metodzie sitodruki prezentują produkty konsumpcyjne z przeciętnej amerykańskiej lodówki, tj.: puszki Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell, oraz przedmioty z życia codziennego, np. maki, banany, pudełka proszku Brillo. Serigrafia umożliwiła Warholowi odtwarzanie wystylizowanych portretów największych gwiazd świata rozrywki, do których należeli: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvis Presley, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlon Brando, Elizabeth Taylor. Tworzył także wizerunki innych powszechnie znanych postaci, którymi byli wówczas Mao Zedong, Włodzimierz Lenin czy Joseph Beuys.

Andy Warhol zmarł 22 lutego 1987 r. w wieku 58 lat w szpitalu w Nowym Jorku podczas rekonwalescencji po rutynowej operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. Bezpośrednią przyczyną śmierci była arytmia serca, która pojawiła się po operacji. Warhol bał się szpitali i wizyt lekarskich, dlatego też odwlekał zbadanie narastającego problemu. Być może ma to związek z tym, iż ojciec Andy’ego zmarł nagle podczas pobytu w szpitalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony