Będzie bezpieczniej

W tym roku na Sądecczyźnie powstanie 37 nowoczesnych i oświetlonych przejść dla pieszych. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego szczególnie w rejonach szkół, kościołów, sklepów, miejsc, w których odbywają się spotkania sportowe.

Przywiązujemy ogromną wagę do poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatowych – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Dlatego właśnie podjęliśmy decyzję o utworzeniu 37 doświetlonych przejść, dzięki którym piesi będą bardziej widoczni na drodze. Nie jest wykluczone, że w przyszłym roku powstaną kolejne. W sumie planujemy budowę 60 takich przejść w ciągu dwóch lat.

W ubiegłym roku starosta zwrócił się z wnioskiem o możliwość dofinansowania tego przedsięwzięcia z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 700 tysięcy złotych na budowę 34 przejść, z czego 17 będzie miało system monitoringu wizyjnego.

Planujemy, aby w każdej gminie pojawiły się dwa do czterech takich bezpiecznych miejsc, w zależności od wielkości gminy i ilości dróg przebiegających przez daną gminę. Lokalizacja została skonsultowana z wójtami i burmistrzami – tłumaczy starosta Marek Kwiatkowski.

Dodatkowo, w trzech miejscach, przy budowie przejść dla pieszych zostaną dobudowane fragmenty chodników. Te inwestycje będą dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (200 tysięcy złotych). Dotyczy to m.in.: budowy przejścia dla pieszych w Żeleźnikowej Wielkiej (gmina Nawojowa), gdzie dodatkowo pojawi się zatoczka autobusowa; w Małej Wsi (gmina Chełmiec), gdzie zostanie wybudowany fragment chodnika i w Łącku (gmina Łącko), gdzie również powstanie fragment chodnika wraz z oświetleniem. Łącznie te trzy inwestycje będą kosztować ponad 420 tysięcy złotych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, fot. Wojciech Błażusiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony