Będzie szybka kolej do Krakowa! Prawie 30 lat czekania.

Wiele wskazuje na to, że budowa nowej linii kolejowej Nowy Sącz – Kraków przez Piekiełko oraz Chabówka – Kraków ma szansę na realizację. PKP wybrało wybrało ofertę Budimexu jako najkorzystniejszą w przetargu na budowę linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz i dalej do Krakowa.

Budimex poinformował, że zadanie obejmuje rozbiórkę, przebudowę, rozbudowę oraz budowę obiektu budowlanego wraz z infrastrukturą techniczną wzdłuż linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz i wzdłuż linii kolejowej nr 94 Sucha Beskidzka – Chabówka. Termin zakończenia inwestycji w zakresie podstawowym został zaplanowany na 24 miesiące od rozpoczęcia robót i zostanie ona objęta 72 miesięcznym okresem gwarancji. Wartość oferty to 366 mln zł netto.

Niestety z krajobrazu Nowego Sącza zniknie tak lubiany most kolejowy nad Dunajcem. Będzie zastąpiony nowoczesnym obiektem spełniającym wymogi szybkiej kolei.

Wybrano również ofertę złożoną przez konsorcjum z udziałem Torpolu Cena w ofercie wynosi ok. 963,95 mln zł brutto. Przetarg dotyczył zaprojektowania i wykonania robót: “Rozbiórka, przebudowa, rozbudowa i budowa obiektu budowlanego pn.: linia kolejowa nr 104 Chabówka – Nowy Sącz na odc. E”.

Modernizacja linii nr 104 będzie miała bardzo szeroki zakres, aby dostosować parametry linii do standardów Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Wykonana zostanie korekta przebiegu odcinka Tymbark – Nowy Sącz. Konieczna będzie budowa tuneli o łącznej długości blisko 6 km i prawie 2 km estakad. Istniejące dziś obiekty inżynieryjne zostaną przebudowane, a przejazdy – zmodernizowane.

Warto przypomnieć, że historia budowy tej trasy sięga początków lat 90-tych. Ówczesny wojewoda nowosądecki Lucjan Tabaka – inżynier z wykształcenia – przygotował taką koncepcję. Modernizacja linii kolejowej Nowy Sącz – Kraków przez Limanową, Mszanę miała wejść do centralnego budżetu. Niestety stało się inaczej. Później powódź spowodowała poważne uszkodzenie linii kolejowej tuż przed samą Mszaną i sprawa na wiele, wiele lat ucichła. Dobrze, że wróciła bo skrócenie trasy do Krakowa znacznie przybliży stolicę Małopolski do regionu. Jazda z Nowego Sącza do Krakowa w 70 minut to jest to. Kto będzie chciał jechać samochodem często w korkach ponad 100 km? Z pewnością wiele osób będzie chciało skorzystać z takiej oferty. Firma NEWAG wyprodukuje specjalne autobusy szynowe. Warto przy tym pamiętać, że mniej samochodów na drogach to czystsze powietrze.

Ale jak podkreślał Lucjan Tabaka nie chodzi tylko po pasażerów, ale przede wszystkim o transport towarowy. 70 km krótsza trasa to ogromne oszczędności na przewozach. Warto też pamiętać, że Muszyna to najkrótsze i jedyne przejście kolejowe na Bałkany.

źródło: ISBnews

Będzie fot.: PKP PLK

One thought on “Będzie szybka kolej do Krakowa! Prawie 30 lat czekania.

  1. Ci cali parlamentarzyści są skorumpowani przez Sądeckie firmy (one im sponsorują bankiety i fanty w Ratuszu), które boją się że stracą niewolników do pracy za parę kopiejek, dlatego to opóźniali latami przy współpracy z Krakowskimi działaczami… . Boją się losu Tarnowa, który umiera… . Nikt nie dożyje ani szybkiej kolei, ani autostrady, to miasto to jest kołchoz niemiecko-rosyjski z elementami żydowsko-romskimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony