„Bezpieczna droga do szkoły” z sądeckimi policjantami

Nadszedł wrzesień i po okresie wakacyjnego wypoczynku uczniowie powrócili do szkół. Dla dzieci i młodzieży rozpoczął się czas nauki, z kolei dla policjantów początek roku szkolnego to czas, w którym w sposób szczególny troszczą się o najmłodszych uczniów i ich bezpieczeństwo.

Powrót uczniów do szkół to doskonała okazja do tego, by przypomnieć im, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze, dlatego przez cały wrzesień na terenie miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego policjanci będą prowadzili wzmożone działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”.

Głównym celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom poruszającym się po sądeckich drogach. Podczas akcji, w rejonach placówek edukacyjnych, policjanci będą pomagać dzieciom przy przekraczaniu jezdni na przejściach dla pieszych, przy okazji przypominając i ucząc najmłodszych prawidłowego zachowania się na drodze. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

Szczególnym nadzorem sądeccy policjanci obejmą zorganizowany przewóz dzieci i młodzieży, jak również będą zwracać uwagę na to czy dzieci są przewożone w sposób właściwy w pojazdach osobowych. Policyjne patrole zlokalizowane w rejonach placówek edukacyjnych w czasie zajęć lekcyjnych będą reagować na wykroczenia w ruchu drogowym, prowadząc między innymi kontrole radarowe.

Przy okazji przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Dodatkowo należy pamiętać o wyposażeniu dziecka w elementy odblaskowe, które istotnie zwiększają ich poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Oprócz działań w rejonach placówek edukacyjnych policjanci będą również przeprowadzać pogadanki z uczniami, rodzicami i nauczycielami na temat bezpiecznych zachowań na drodze. Zajęcia profilaktyczne w pierwszej kolejności zostaną zorganizowanie dla klas 1-3.

Z uwagi na stan epidemiczny wszystkie działania podejmowane przez policjantów będą realizowane z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego.

źródło/fot.: KMP Nowy Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony