Bezpieczna Wielkanoc 2021

Okres tegorocznych Świąt Wielkanocnych jest czasem szczególnym, z uwagi na pandemię koronawirusa i wprowadzone w związku z tym określone ograniczenia, nakazy oraz zakazy. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Sądecczyzny policjanci od 2 kwietnia do 5 kwietnia br., prowadzić będą wzmożone działania prewencyjne „Wielkanoc-2021″. Funkcjonariusze będą m.in. kontrolowali prędkość, stan trzeźwości kierujących oraz stosowanie się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

Tegoroczne święta to czas wielkiej mobilizacji. Duża liczba dziennych zarażeń koronawirusem wymaga od nas pełnej dyscypliny w przestrzeganiu obostrzeń i zaleceń sanitarnych. To podstawowy obowiązek nas wszystkich, w trosce o życie i zdrowie swoje i swoich bliskich – mówi podkom. Justyna Basiaga

Apelujemy o przestrzeganie obostrzeń, nakazów i zakazów służb sanitarnych m.in. obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu społecznego, stosowania się do ograniczeń w transporcie drogowym czy limitów osób w sklepach i kościołach. Lekceważąc te przepisy nie tylko narażamy życie i zdrowie innych, ale także łamiemy prawo. Czas pouczeń i przypominania już minął. Do obostrzeń zdążyliśmy się już przyzwyczaić, dlatego policjanci reagują zgodnie z prawem na ich nieprzestrzeganie. Apelujemy by Święta Wielkanocne nie były pretekstem do zaniechania przestrzegania zasad bezpieczeństwa! Spędźmy je w miejscu zamieszkania w gronie domowników – w ten sposób zagwarantujemy sobie i swoim bliskim, że nie narazimy ich na utratę zdrowia i życia. – kontynuuje podkom. Basiaga

Wzmożone działania prewencyjne.

W okresie świątecznym, policjanci będą też kontrolować miejsca gdzie mogą grupować się ludzie jak parki, dworce, przystanki .

By uniknąć potencjalnych wybryków chuligańskich podczas świąt, przede wszystkim w tzw. „malowaną noc” i „lany poniedziałek”, gdy zwykle dochodziło do uszkodzeń czy dewastacji mienia, jak również do niekontrolowanego oblewania wodą przechodniów i przejeżdżających pojazdów, sądecka Policja zwiększy liczbę patroli na terenie miasta i powiatu. Będą to przede wszystkich policjanci prewencyjni i dzielnicowi, jednak w mieście pojawi się również duża liczba policjantów nieumundurowanych.

„Lany poniedziałek” to piękna polska tradycja, w której należy zachować umiar i kulturę. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może ich narazić na uszkodzenie odzieży, a zatem straty materialne, podobnie jak w przypadku oblewania osób znajdujących się w budynkach lub pojazdach, co może skutkować uszkodzeniem mienia.

Zawsze należy pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Zróbmy wszystko, aby te dni minęły nam w spokojnej i świątecznej atmosferze.

Na drogach Sądecczyzny podczas prowadzonych działań policjanci będą podejmować stanowcze interwencje, wobec uczestników ruchu :

– przekraczających dopuszczalną prędkość,

– niestosujących się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa,

– nieudzielających pierwszeństwa przejazdu,

– nieprawidłowo przejeżdżających przejścia dla pieszych,

– nieprawidłowo wyprzedzających,

– kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości.

Pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa na drogach, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów na widoku w zaparkowanych pojazdach. Pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy, włączaniu świateł oraz przewożeniu dzieci zgodnie z przepisami. Na drodze stosujmy się do ograniczeń prędkości i znaków drogowych. Rozsądnie planujmy trasę i czas przejazdu. Unikajmy pośpiechu, wyjedźmy wcześniej. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, są jeszcze inni jej użytkownicy – bądźmy kulturalni wobec nich.

Funkcjonariusze będą również kontrolować ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

3 kwietnia 2021 roku obowiązują ograniczenia ruchu tych pojazdów w godzinach od 18:00 do 22:00 oraz w dniach 4 i 5 kwietnia br. w godz. od 8:00 do 22:00

źródło: KMP Nowy Sącz, fot. Andrzej Rembowski z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony