Biskupi przedłużają dyspensę od mszy

Do 27 grudnia biskupi w diecezjach przedłużyli dyspensę od obowiązku uczestnictwa w mszy w niedzielę i święta. Decyzja ma oczywiście związek z pandemią COVID-19 i dużą liczbą spowodowanych nią zgonów.

Przypomnijmy, biskup tarnowski Andrzej Jeż dekret udzielający wiernym dyspensy wydał 16 października do odwołania. , W swoim dekrecie biskup Jeż przekonywał jednocześnie o obowiązkach o zakrywaniu usta i nosa podczas przebywania w świątyni. Ten obowiązek dotyczy także członków liturgicznej służby ołtarza, osób zbierających składkę, a także kapłanów uczestniczących w większych koncelebrach.

– „Bardzo proszę, aby w duchu chrześcijańskiej odpowiedzialności za życie i zdrowie własne oraz bliźnich, stosować się do zaleceń wydawanych przez władze państwowe i służby sanitarne „ – pisał w komunikacie biskup.

2 grudnia zapadła natomiast decyzja o rezygnacji z tradycyjnej wizyty duszpasterskiej (od drzwi do drzwi) oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych. Zamiast tzw. kolędy biskupi zachęcają do udziału w mszach świętych wiernych z poszczególnych rejonów parafii.

“Msza Święta powinna być ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin (obecnych i nieobecnych). W tym przypadku Biskup Tarnowski zezwala na binowanie Mszy św. “pro populo.” Warto wcześniej zachęcić dorosłych uczestników tej Mszy, aby zaangażowali się w posługę liturgiczną (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami, śpiew kolęd itp.). Dzięki temu będzie miała bardziej „rodzinny” charakterNa zakończenie Mszy św. należy dokonać obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przynieśli ze sobą, aby mogli potem korzystać z niej w swoich domach oraz zachęcić ich, by po powrocie wspólnie pomodlili się o błogosławieństwo dla domu i rodziny (np. w oparciu o tekst zamieszczony w broszurce kolędowej, którą można rozdać każdej rodzinie przy wyjściu
z kościoła).
 Po Mszy św. warto poprowadzić specjalne nabożeństwo (np. adorację zakończoną indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdej rodziny, osób samotnych itp.; kolędowanie przy żłóbku) – mówi fragment opublikowanego na portalu Diecezji Tarnowskiej komunikatu.

Zgodnie z obecnymi obostrzeniami dotyczącymi limitu wiernych, w kościołach może przebywać jedna osoba na 15 m kwadratowych powierzchni świątyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony