„Bolek i Żabusia” + fotogaleria

To był już dziewiąty dzień 25. Jesiennego Festiwalu Teatralnego. Tym razem publiczność miała okazję zobaczyć sztukę „Bolek i Żabusia, w wykonaniu Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego z Nowego Sącza.

Jak czytamy w programie festiwalu przedstawienie „Bolek i Żabusia”, które jest 359. premierą w historii Teatru Robotniczego, inauguruje obchody Jubileuszu Jego 100. Lecia. To próba sportretowania patrona Teatru – Bolesława Barbackiego, przybliżenia odbiorcom mniej pomnikowego a bardziej ludzkiego, osobistego oblicza tej postaci, nawet z jego miłosnymi rozterkami.

Sztuka opowaida o roku 1918. Panie z „Czytelni kobiet” w Nowym Sączu rozmawiają o wojnie, o trudnościach z nią związanych, o nadziejach na niepodległość i kłopotach aprowizacyjnych. Liczą zebrane finanse i dochodzą do wniosku, że największe wpływy miały ze spektakli organizowanych przez Bolesława. Pojawia się pomysł, żeby wystawić „Żabusię” Gabrieli Zapolskiej, a jej przygotowanie powierzyć Bolkowi Barbackiemu. Próbom towarzyszy splot wielu nieoczekiwanych zdarzeń…

Warto obejrzeć przedstawienie, by choć na chwilę znaleźć się w 1918 roku, w Nowym Sączu przed pierwszą premierą Teatru Towarzystwa Dramatycznego, która miała miejsce w sali Sokoła, w dniu 16 kwietnia 1918 roku.

BOLEK I ŻABUSIA

Autor: Maria Molenda

Reżyseria: Monika Ślepiak

Obsada: Dorota KACZMARCZYK, Elwira MICHALSKA,  Irena MICHALSKA, Beata SZCZYPUŁA, Iwona ZNAMIROWSKA, Mieczysław FILIPCZYK, Kamil JAKUBOWSKI, Adam KAMIŃSKI, Zbigniew KUKLA, Janusz MICHALIK, Marcin RUCHAŁA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony