Briefing prasowy – „Bezpieczeństwo mieszkańców Sądecczyzny w okresie pandemii – zagrożenia i wyzwania organizacyjne”

Dziś (23.09) na scenie auli im. Profesora Andrzeja Bałandy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbył się briefing prasowy nawiązujący do międzynarodowej konferencji pn. „Bezpieczeństwo mieszkańców Sądecczyzny w okresie pandemii – zagrożenia i wyzwania organizacyjne”

Wzięli w nim udział: insp. Rafał Leśniak – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, mł. insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, dr Marek Reichel – Prorektor PWSZ w Nowym Sączu, Ludomir Handzel – Prezydent Nowego Sącza, Piotr Wójcik – Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Sekcja Polska oraz major Dorota Kądziołka – Rzecznik Prasowy Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu

Marzec 2020 roku postawił nas przed nową sytuacją, bardzo ciężką i trudną. Postawił nas przed nowym nieznanym zjawiskiem do którego nie byliśmy przygotowani ani nastawieni i byliśmy, można powiedzieć, bardzo zaskoczeni – mówił insp. Rafał Leśniak – Nauczeni byliśmy żyć swobodnie, przemieszczać się z jednego miejsca w drugie szybko i sprawnie, spotykać się z osobami bliskimi, na różnych imprezach masowych, towarzyskich czy artystycznych, a nagle ktoś nam powiedział, że musimy przebywać w miejscu zamieszkania, nie wychodzić, ograniczyć wszelkie kontakty. Spotkało nas coś nowego, nieznanego. Musieliśmy od nowa uczyć się jak z tym żyć. Przed policją małopolską, ale również przed całą formacją postawione zostały nowe zadania, których wcześniej nie było. Oprócz realizacji tych zadań, które były dotychczas, musieliśmy realizować jeszcze zadania związane z wybuchem pandemii. Ograniczenie przyzwyczajeń społeczeństwa, wymuszenie pewnych zachowań zrodziło nowe obowiązki. Policjanci też musieli w tym żyć, też musieli się jakoś dostosować, też obawiali się o swoje życie i o życie bliskich. Praktycznie rzecz biorąc w 2020 roku w szczycie około1/4 policjantów nie była w służbie. Byli albo zakażeni, ewentualnie objęci kwarantanną. Jednym ze sztandarowych zadań była właśnie kwarantanna. Na terenie Małopolski w 2020 roku było ponad 622 000 osób objętych kwarantanną bądź zakażonych. Przez ten okres policjanci wykonali 4200 000 kontroli. Jak duża to jest liczba pozostawiam każdemu do przeliczenia. Oczywiście te zadania realizowaliśmy nie tylko sami, byliśmy również wspierani przez inne służby – straż graniczną, wojsko, wojska obrony terytorialnej, straż miejską lub gminną i główny zaangażowany podmiot powiatowe inspektoraty sanitarne. Patrząc z perspektywy dnia dzisiejszego jesteśmy znacznie mądrzejsi, doświadczeni, wiemy jak postępować. Mamy już narzędzia, mamy szczepionkę, odporność społeczna jest także zupełnie inna więc te zadania zdecydowanie łatwiej jest realizować. Bezpieczeństwo mieszkańców Małopolski, w tym Sądecczyzny, zostało zachowane, utrzymaliśmy swój poziom realizacji zadań i za to możemy podziękować wszystkim policjantom, którzy bardzo się zaangażowali, bardzo często z narażeniem życia. Jedyny pozytywny aspekt to to, że na terenie Małopolski nie zmarł nam żaden policjant, natomiast było kilka przypadków gdzie policjanci bardzo ciężko przeszli tę chorobę.

Ta konferencja jest próbą podsumowania kilkunastomiesięcznych działań w zakresie obostrzeń covidowych, które dotknęły również ziemię sądecką. Można powiedzieć, patrząc na te statystyki które udało nam się podsumować, że stan bezpieczeństwa na ziemi sądeckiej został utrzymany na bardzo wysokim poziomie – mówił mł. insp. dr Krzysztof Dymura – Odnotowaliśmy 10% spadek przestępczości, bardzo znacząco poprawił się stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nastąpił spadek o 1/3 ilości wypadków drogowych i o ponad 40% ilości ofiar śmiertelnych. Nie potwierdziły się przekazy medialne mówiące o gwałtownym wzroście przemocy domowej, na terenie Sądecczyzny nastąpił wręcz spadek tej przestępczości, ale oczywiście to wymagało od nas bardzo wielkiego wysiłku aby z jednej strony realizować nowe zadania postawione przez rząd w okresie zagrożeń pandemicznych, a z drugiej strony żeby utrzymać te zadania do których jesteśmy codziennie zobligowani, czyli do walki z przestępczością i wykroczeniami. Jeżeli chodzi o takie krótkie podsumowanie funkcjonowania Komendy Miejskiej Policji to można powiedzieć, że te procedury związane z ochroną policjantów, pracowników cywilnych, które były przez nas od razu wdrożone po wejściu w życie tych obostrzeń pandemicznych , były skuteczne ponieważ pozwoliły nam z jednej strony na efektywne realizowanie zadań służbowych, a z drugiej strony na utrzymanie ciągłości funkcjonowania wszystkich jednostek i komórek organizacyjnych, w sumie zaledwie 3,5% policjantów sądeckich zaraziło się covidem będąc w służbie i zaledwie 1% pracowników cywilnych. To bardzo dobry wynik związany z tym, że nasze procedury okazały się skuteczne, ponieważ każdego dnia realizujemy od 100 do 200 interwencji domowych i podczas każdego takiego zdarzenia mamy bezpośredni kontakt z ludźmi na ulicach czy podczas przesłuchań.

W wystąpieniu zabrał również głos Prorektor dr Marek Reichel

My jako szkoła wyższa musimy dbać o rozwój naukowy dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować taką konferencję w czasie której możemy rzeczywiście poznać z zupełnie innej strony to jak działają służby w tak niesamowitym momencie kiedy wszyscy jesteśmy narażeni na zarażenie się wirusem. Na same obrady udało się opublikować monografię z dzisiejszego wydarzenia, gdzie wystąpienia są opublikowane i każdy z mieszkańców może się zapoznać z tym jak z tej drugiej strony rzeczywiście wygląda praca służb mundurowych, policji czy straży granicznej. Jestem na prawdę bardzo wdzięczny, myślę, że każdy z mieszkańców powinien się z tym zapoznać bo rzeczywiście jest to niesamowita baza wiedzy.

Ekosystem miasta Nowego Sącza to bardzo skomplikowany organizm społeczny. Od marca 2020 roku właśnie ten ekosystem, ta organizacja udowodniła, że daje sobie radę w sytuacjach kryzysowych. Wdrożone procedury zarówno w zakresie zarządzania kryzysowego, powołany sztab, który rzeczywiście aktywnie działał i działa dalej. Jednocześnie współpraca z mieszkańcami i informowanie mieszkańców o sytuacji dały dobre efekty. Na dzień dzisiejszy czujemy się bezpieczniejsi, oczywiście nie możemy również zapomnieć o tym, że pandemia trwa, ale tutaj już jesteśmy do tego przygotowani, wiemy jak reagować, a taka konferencja jak dzisiejsza, gdzie łączą się siły zarówno środowiska naukowego jak i strony Urzędu Miasta, jak i jednocześnie służb mundurowych to bardzo ważny momentmówił Prezydent Ludomir Handzel – Wymieniamy swoje doświadczenia, uczymy się od siebie nawzajem i jednocześnie głęboka współpraca. Tutaj w Nowym Sączu udowodniliśmy, że jesteśmy sprawni i że jesteśmy w stanie otoczyć mieszkańców opieką i będzie tak zawsze

Nie zabrakło także kilku słów od Prezydenta IPA, Piotra Wójcika

Nasza organizacja czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Sekcja Polska jest organizacją pozarządową zrzeszającą policjantów i strażników granicznych oraz emerytów tych służb. Jako IPA światowa działamy w 65 państwach, a zrzeszamy ponad 400 000 członków. Jest to największa organizacja policyjna na świecie. W samej Polsce jest nas około 11 000 członków i Sekcja Polska funkcjonuje od 92 roku. Naszym głównym celem jest jednoczenie policjantów między sobą oraz ze społeczeństwem. Na pomysł zorganizowania tej konferencji, która dzisiaj się tu odbywa wpadła koleżanka Elżbieta Gargula, Przewodnicząca Regionu IPA Nowy Sącz, a było to na konferencji międzynarodowej na którą zaprosiła nas właśnie IPA Czarnogóra, na tej konferencji byliśmy w czerwcu tego roku. Doszliśmy więc do wniosku, że jest to bardzo dobry pomysł i należy to wdrożyć na nasz teren tutaj w Polsce, ponieważ widzieliśmy jak to ładnie funkcjonuje, przyjechali przedstawiciele z 7 innych państw Europy Południowej, przedstawili jak to wszystko wygląda u nich i zostały podjęte stosowne wnioski. Przełożyliśmy to na nasz teren Polski i dzięki koleżance Elżbiecie, Komendantowi Dymurze i Prezydentowi Miasta Nowy Sącz udało się tę konferencję zorganizować. Myślę, że przyniesie ona wiele dobrego dla społeczeństwa Sądecczyzny.

W imieniu Pułkownika KaOSG w Nowym Sączu, Stanisława Laciugi głos zabrała major Dorota Kądziołka

W imieniu Pułkownika chciałabym serdecznie podziękować za udział i podkreślenie roli Straży Granicznej właśnie w walce z pandemią covid-19. Jako służba od początku byliśmy obecni w tych wspólnych działaniach. Komendant w swoim wystąpieniu podkreślał osiągnięcie efektu synergii, to znaczy dzięki bardzo dobrej współpracy ze wszystkimi służbami, które pomagały nam w działaniach podejmowanych na granicy osiągnęliśmy znacznie lepszy efekt niż jeżeli działalibyśmy osobno. Tutaj należy podkreślić bardzo dobrą współpracę właśnie z policją, wojskiem, strażą pożarną, inspekcją transportu drogowego, władzami miasta, województwem i powiatem. Serdecznie dziękujemy, nasze efekty działań zostały podsumowane w trakcie tej konferencji, również udało się nam pozyskać i wzbogacić o nowe doświadczenia i nimi podzielić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony