Celem jest zero wypadków śmiertelnych

Policjanci sądeckiej drogówki prowadzili wczoraj działania w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Akcja ma charakter profilaktyczny, a jej celem jest podnoszenie świadomości kierowców w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wspólnie z policjantami w kampanię włączył się również Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.

Od 16 do 22 września br. w poszczególnych państwach Europy prowadzone są policyjne działania pod nazwą ROADPOL Safety Days .Głównymcelem Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, która obecnie wynosi średnio 70 dziennie w całej Europie, do zera, poprzez podnoszenie świadomości użytkowników dróg na temat zagrożeń w ruchu drogowym.

Wczoraj, tj. 21 września br., w Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu wraz z przedstawicielami Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu prowadzili działania w ramach kampanii ROADPOL Safety Days. Policjanci objęli szczególnym nadzorem miejsca wytypowane w oparciu o analizę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym – można ich było spotkać m.in. na głównych ciągach komunikacyjnych miasta oraz w większych miejscowościach powiatu.

Policjanci przypominali i utrwalali kierującym oraz pieszym zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Zachęcali również, by każdy uczestnik ruchu drogowego poczuł się częścią projektu i swoim zachowaniem oraz postępowaniem, choć w minimalnym stopniu, przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na sądeckich drogach.

W ramach prowadzonej kampanii piesi i kierujący, którzy stosowali się do przepisów ruchu drogowego, a zostali zatrzymani do kontroli, po rozmowie z policjantem otrzymali w nagrodę elementy odblaskowe oraz słodkie upominki. Na ulicy Królowej Jadwigi w Nowym Sączu wręczali je wczoraj Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego oraz Zastępca Dyrektora MORD w Nowym Sączu.

——————————–

Kampania profilaktyczna ROADPOL Safety Days (dawniej Projekt EDWARD, ang. European Day Without A Road Death) to działania organizowane od 2016 roku pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego ROADPOL (dawniej TISPOL). Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Celem długofalowym kampanii jest znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie – na całym świecie. Akcja ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg.

ROADPOL zachęca do stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym tj.:

  1. rozważne poruszanie się w ruchu ulicznym podczas kierowania samochodem i innymi pojazdami,
  2. stosowanie się do ograniczeń prędkości,
  3. korzystanie z pasów bezpieczeństwa (zarówno przez kierowców, jak i pasażerów), a podczas jazdy jednośladami z kasku,
  4. nieprowadzenie po alkoholu i narkotykach,
  5. niekorzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy,
  6. skupianie uwagi na drodze i innych uczestnikach ruchu drogowego.

Bądźmy ostrożni każdego dnia!

źródło/fot.: KMP Nowy Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony