Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari otwarło podwoje

Mieszkańcy Starego Sącza oraz goście odwiedzający Sądecczyznę doczekali się nowego obiektu kultury, który i wzmocni ofertę kulturalną Ziemi Sądeckiej. Wieczorem odbył się wernisaż wystawy „Pandemia” przy dźwiękach tria jazzowego z Wrocławia.

Dzisiaj, 7 marca, nastąpiło oficjalne otwarcie nowej siedziby Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu w obecności Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Posłów na Sejm i licznie przybyłych gości.

– Po trwającej 3 lata budowie oddano do użytku inwestycję, która ze względu na wielkość, koszt i stopień skomplikowania okazała się być rekordową wśród wszystkich dotychczasowych inwestycji kulturalnych w Starym Sączu i jedną z większych w regionie. – opowiadał burmistrz Jacek Lelek. – Ale trzeba podkreślić, że początek prac koncepcyjnych sięga jeszcze roku 2015, kiedy zrodził się pomysł by zrewitalizować kamienicę w Rynku pod nr 5 i rozpoczęto pierwsze rozmowy i konsultacje na ten temat. Bardzo się cieszę, że nasze miasto wzbogaciło o tak piękny obiekt.

Nowa siedziba Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu na powierzchnie użytkową 1375 m2. Przed remontem i rozbudową było to niecałe 300 m2 powierzchni użytkowej. Ponad 1000 m2 zajmuje dobudowana nowa część od ul. Kopernika 1 składająca się z dwóch kondygnacji nadziemnych i dwóch ukrytych od ziemią. To tutaj, na poziomie -8 m mieści się imponująca nowoczesna galeria, gdzie eksponowane mają być różnorodne oblicza sztuki współczesnej.

W obiekcie znalazło się m. in. miejsce dla sali warsztatowej, dla pracowni multimedialnej, pracowni plastycznej z wyjściem na taras widokowy, sali baletowej oraz klubowej, gdzie będzie funkcjonować będzie klub dla młodzieży. Na parterze już za kilka dni swoją działalność rozpocznie kawiarnia Frida Art Café, nowe miejsce spotkań w zabytkowym centrum Starego Sącza.

Goście biorący udział w otwarciu podkreślają, że Stary Sącz podjął się bardzo ambitnego zadania i pozyskał obiekt jaki rzadko spotyka się w miasteczkach tej wielkości. Rzeczywiście jest to budynek, którego nie powstydziłoby się żadne miasto nie tylko w Polsce, ale też zagranicą. Flagowy, efektowny obiekt, o ciekawej architekturze, funkcjonalny i idealnie położony w samym centrum miasteczka. Obiekt zaprojektowali Wojciech i Anna Świątek z pracowni architektonicznej 55Architekci.

Koszt inwestycji zamknął się kwotą 13 033 179,51 zł , z czego 11 784 470,00 zł kosztowały roboty budowlane, a 1 248 709,51 zł zakup niezbędnego wyposażenia. Centrum kultury otrzymało prawie 5,2 mln zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zadanie zostało sfinansowane w ramach priorytetu Rewitalizacja miast średnich i małych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony