Czy mogę zostać wolontariuszem? ABC wolontariatu

Wiele osób dobrego serca chciałoby zaangażować się w pomoc potrzebującym, jednak nie do końca wiedzą, jak rozpocząć taką przygodę. Bycie wolontariuszem to wspaniałe doświadczenie, które kształtuje charakter oraz osobowość. Warto jednak na początku zwrócić uwagę, kim jest wolontariusz oraz jakie formy wolontariatu można wykonywać.


Kim jest wolontariusz i jakie są formy wolontariatu?

Wolontariusz to osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo oraz bez wynagrodzenia wykonuje dane świadczenie na rzecz osób indywidualnych, instytucji lub organizacji wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne. Każda osoba może mieć nieco inne wyobrażenie o wolontariuszach. Dla jednych wolontariat to pomoc chorym i niepełnosprawnym, a także wsparcie w domach dziecka czy szpitalach. Dla drugich wolontariat to opieka nad zwierzętami oraz pomoc w schroniskach. Do działań wolontariackich zalicza się również zbiórkę pieniędzy, żywności, a także bezpłatne porady prawne lub bezpłatne korepetycje. W zależności od potrzeb oraz okoliczności formy wolontariatu mogą być różne, a łączy je wspólny cel – świadoma, dobrowolna działalność wykonywana na rzecz innych osób, które nie są połączone z wykonawcą więzią rodzinną, przyjacielską lub koleżeńską.

Czy mogę zostać wolontariuszem?

Zastanawiasz się, czy możesz zostać wolontariuszem i czy masz niezbędne cechy oraz umiejętności, które pomogą Ci w tym działaniu? Wahasz się, czy Twój wiek jest odpowiedni, aby się w to zaangażować? Musisz wiedzieć, że wolontariuszem może zostać każdy, jednak nie każda forma wolontariatu jest odpowiednia dla każdego wolontariusza. W związku z tym, zanim podejmiesz decyzję o wolontariacie, zastanów się nad jego formą i rodzajem. Ważne jest, abyś miał odpowiednio dopasowane predyspozycje do wybranego kierunku działań. Nie musisz posiadać wykształcenia lub mieć ukończonych tematycznych kursów, istotne jest natomiast, abyś był osobą komunikatywną, otwartą na nowe znajomości oraz nowe wyzwania. Zastanów się również, w czym mógłbyś być pomocny jako wolontariusz i co Tobie sprawiałoby największą przyjemność. Możesz być świetnym wolontariuszem bez względu na wiek, poglądy, umiejętności czy wykształcenie, ponieważ z pewnością ktoś czeka na Twoją pomoc i wsparcie niezależnie od tego, jaką jesteś osobą. Jeśli jesteś niepełnoletni, wystarczy, że będziesz miał pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, a wtedy będziesz mógł zaangażować się w dobrowolne działania wolontariackie i pomoc na szeroką skalę.Fot.: pixabay.com (zdjęcie główne – ilustracyjne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony