Dzisiaj oszuści znów dali o sobie znać na Sądecczyźnie!

Od rana, sądecka Policja otrzymała już kilka zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą na wypadek. W związku z tym, funkcjonariusze ponawiają apel do seniorów o ostrożność i rozwagę, a młodych ludzi proszą o informowanie swoich rodziców, dziadków i sąsiadów o sposobach działania oszustów.

Dzisiaj oszuści dzwonili z numerów zastrzeżonych do seniorów z Sądecczyzny i podszywali się pod policjantów lub osoby z rodzin poszkodowanych w wypadkach, które mieli spowodować krewni rozmówców. Fałszywi funkcjonariusze informowali, że syn/córka/wnuk spowodował wypadek i potrzebuje dużej sumy pieniędzy, by uniknąć konsekwencji prawnych, a z kolei rzekoma rodzina poszkodowanych prosiła o wsparcie finansowe na leczenie rannego. Na szczęście, za każdym razem seniorzy wykazali się dużą czujnością i dzięki temu, że szybko przerwali rozmowę, nie ulegając namowom przestępców, uratowali swoje oszczędności.

Sądeccy policjanci apelują o ostrożność

  • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta itp. będzie żądał od nas pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną!
  • Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, a najlepiej wykonajmy telefon zwrotny do osoby, za którą podaje się oszust, by upewnić się czy faktycznie znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Wykonanie takiego połączenia pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia.
  • Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.
  • By wyeliminować niechciane anonimowe połączenia, i tym samym w dużej mierze ograniczyć oszustom możliwość dodzwonienia się na nasz telefon, można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.

źródło/grafika: KMP Nowy Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony