Erasmus na Litwie

19 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie wraz z dwoma nauczycielami wzięło udział w wyjeździe zagranicznym do liceum w Malatach na Litwie w ramach projektu Erasmus+, Akcji 2: Partnerstwa współpracy szkół „My culture in your school.”

– Podczas pięciodniowego pobytu na Litwie uczniowie ZSZ Grybów wraz z uczniami z Niemiec brali udział w zajęciach zorganizowanych przez litewskich nauczycieli i młodzież. Pierwszego dnia, po prezentacji szkół wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w kilku zabawach integracyjnych oraz w grach sportowych. Następnie, litewscy uczniowie oprowadzali po swojej szkole i po swoim mieście – mówi dyrektor ZSZ w Grybowie Lesław Tarasek.

Uczestnicy projektu uczyli się, jak filcować obrazki (technika malowania wełną), zwiedzili szkołę techniczną w Alancie, gdzie uczą się przyszli rolnicy, pszczelarze, mechanicy czy ekonomiści  oraz  spacerowali w koronach drzew ścieżką prowadzącą do wieży widokowej. W Malatach zwiedzili też Muzeum Etnokosmologii, jedyne tego typu muzeum na świecie, w którym znajdują się wystawy związane z niebem i gwiazdami oraz obraz kosmicznego drzewa świata.

Młodzież z ZSZ Grybów zwiedziła również Kowno, przedwojenną stolicę Litwy, drugie pod względem wielkości i liczby mieszkańców miasto kraju. Tu mieszkał i uczył Adam Mickiewicz, o czym przypomina tablica z popiersiem poety oraz tekstem w j. polskim i litewskim „Litwo, ojczyzno moja….”. Następnie wyruszyli do Wilna i Troków.

– Historia Wilna jest nierozerwalnie związana z Polską. Wilno kojarzy się z Ostrą Bramą i Adamem Mickiewiczem. W niewielkiej kaplicy nad bramą znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Miłosiernej. Pomnik poety można zobaczyć w okolicach kościoła Św. Anny. W wileńskiej katedrze spoczywa Barbara Radziwiłłówna, ukochana króla Zygmunta Augusta oraz serce Władysława IV Wazy. Śnieżnobiałą barkową fasadą zachwycił wszystkich kościół Świętego Piotra i Pawła na Antokolu. Podczas wycieczki do Wilna, zwiedzając Pałac Wielkich Książąt Litewskich, uczestnicy projektu mieli okazję obejrzeć kolekcję 37 arrasów króla Zygmunta Augusta. Arrasy sprowadzono z Wawelu, aby uświetnić uroczyste obchody 700-lecia Wilna – dodaje dyrektor. – Najbardziej wzruszające ślady polskości odnajdujemy na cmentarzu na Rossie, polskiej narodowej nekropolii. Pierwsze kroki uczniowie ZSZ Grybów skierowali na grób matki Józefa Piłsudskiego, u której stóp pochowano jego serce.  Obok znajdują się groby polskich żołnierzy poległych w latach 1919-1920 w walkach o Wilno oraz żołnierzy AK poległych podczas operacji Ostra Brama w 1944 r. Na cmentarzu spoczywają znane postacie polskiej historii, jak Joachim Lelewel. Na Rossie znajduje się również kaplica, gdzie w 2019 r. uroczyście pochowano szczątki przywódców powstania styczniowego odnalezione przypadkowo na Górze Zamkowej w 2017 r. w trakcie prowadzenia prac archeologicznych. 

W Trokach uczniowie zwiedzili zamek położony na jeziorze Galve, domy karaimskie, kenesę, oraz wybrali się na 45-minutowy rejs statkiem po jeziorze. Z dala mogli zobaczyć pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu oraz podziwiać krajobrazy. Na zakończenie projektu, polscy i niemieccy uczniowie oraz nauczyciele pracowali razem w grupach, aby ze zdjęć, które robili w ciągu tych kilku dni stworzyć krótkie filmiki pt. „Litwa moimi oczami”. Filmy zostały zaprezentowane wieczorem podczas ceremonii pożegnania i wręczenia certyfikatów uczestnictwa w projekcie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony