Fałszywe domeny, czyli jak chronić się przed oszustami w sieci

Podejrzanie niska cena, brak kontaktu do biura obsługi klienta, skrajne opinie o sklepie wystawione przez innych użytkowników – wszystkie te rzeczy powinny zwrócić Waszą uwagę i skłonić do sprawdzenia, czy nie trafiliście na fałszywą domenę, która podszywa się np. pod znany sklep internetowy. Oszustów nie brakuje, a przez nieostrożność można stracić oszczędności życia. Jak ustrzec się przed wyłudzeniem danych? Jak nie dać się okraść?


Celem oszustów jest wyłudzenie naszych danych, a w konsekwencji – kradzież pieniędzy z naszych kont bankowych. Jeśli klikamy w reklamę np. jakiegoś sklepu lub po prostu przechodzimy do stron, które „wyskoczyły nam” w wynikach wyszukiwania, zwracajmy szczególną uwagę, dokąd ten link nas przekieruje. To bardzo popularna metoda oszustów działających w sieci.

Warto mieć świadomość tego, że płatne reklamy może wykupić w sieci każdy, również złodziej. Zanim zdecydujemy się na zakupy online, warto wyszukać o nich maksymalnie dużo informacji. Zwracać trzeba uwagę na adres strony „na pasku” – szukać literówek czy innych błędów. Uważać należy na pliki, które pobieramy z internetu – mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie. Lepiej korzystać z oficjalnych i autoryzowanych sklepów (np. Sklep Googla, AppStore), a na komputerach – ze stron producenta albo dostawcy oprogramowania.Przed zakupami należy sprawdzić, jakie opinie sklep ma w sieci. Liczba opinii i czas, w jakim zostały dodane, to cenne wskazówki – jeśli intuicyjnie wyczujemy, że są one np. pisane „na zamówienie” – zrezygnujmy z zakupów. Każdy sklep internetowy powinien mieć też udostępniony na stronie telefon kontaktowy oraz adres siedziby. Naszą uwagę powinien zwrócić fakt, czy na stronie dostępne są popularne metody płatności – jeśli nie ma tych opcji i możliwości płatności przy odbiorze to znak, że mogliśmy trafić na fałszywy panel sprzedażowy.

– Jeśli trafimy na fałszywą domenę, namawiam do zgłoszenia jej na incydent.cert.pl. Specjaliści z CERT przygotowali listę domen, które wprowadzają użytkowników w błąd i wyłudzają od nich dane i jest ona na bieżąco aktualizowana – wyjaśnia minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i dodaje, że lista ostrzeżeń jest wykorzystywana zarówno przez operatorów telekomunikacyjnych, firmy, organizacje, jak i użytkowników do automatycznego blokowania dostępu do złośliwych stron. To ogranicza skutki ataków phishingowych i innych kampanii wymierzonych w odbiorców.

Pamiętaj: Zawsze warto wybierać nowoczesne rozwiązania, jednak trzeba zachować zasady bezpieczeństwa. Więcej na temat bezpiecznych płatności bezgotówkowych znajdziesz w kampanii NASK, zrealizowanej we współpracy z CSIRT KNF i Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości.Agnieszka Michalik
Źródło: Baza wiedzy – Portal Gov.pl
Fot.: pixabay.com (zdjęcia ilustracyjne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony