Filmowo i w rytmie slow. W Starym Sączu zaczyna się II Peryferiada.

Festiwal Peryferiada Beskidzka Kanikuła Filmowa to bezpretensjonalne spotkania miłośników kina poświęconego prowincji i peryferiom kinematografii.

Festiwal w stylu slow, odbywający się w Starym Sączu, w plenerze na dziedzińcu między Domem Na Dołkach a Galerią IMO. W tym roku Peryferiada odbędzie się w dniach 5 – 15 sierpnia.

W programie m. in.: spacer śladami filmowymi po Starym Sączu, koncerty, spotkanie z twórcami (aktorami, krytykami filmowymi, reżyserami), projekcje filmów dla dorosłych poprzedzone wprowadzeniem filmoznawcy, projekcje filmów dla dzieci.

Skąd wziął się pomysł na festiwal?

Pierwszy pomysł na festiwal filmowy w Starym Sączu zaczął kiełkować już parę lat wcześniej, gdy gościliśmy u nas Jerzego Stuhra z ekipą „Rewizora”. Ten znakomity aktor i reżyser nie mógł nachwalić się Starego Sącza, gdzie ulokował plenery do spektaklu teatru telewizji w swojej reżyserii, a później w starosądeckim Sokole wziął udział w uroczystej premierze.

Paradoksalnie do zmaterializowania się tego pomysłu przyczyniła się pandemia. Impuls pojawił się na wiosnę 2021, gdy zaczęto odmrażać kulturę. Zrobimy festiwal plenerowy na dziedzińcu nowo powstałego centrum kultury i zadedykujemy go prowincji i peryferiom kinematografii. Skupimy się na historiach zwykłych ludzi! Zróbmy festiwal w stylu slow. Zrobimy to z fantazją i bez spinki. Ekran rozwiesimy na tyłach Domu na Dołkach, a widownię usadzimy na leżakach na dziedzińcu przy Galerii IMO. Na powietrzu i z dystansem, żeby nie tłoczyć ludzi w zamkniętych pomieszczeniach. Takie były pierwotne założenia.
Najwięcej kłopotów było z nazwą, bo Peryferiada Beskidzka Kanikuła Filmowa była delikatnie mówiąc kontestowana przez cześć załogi. Na szczęście dyskusje nad nazwą skończyły się, gdy znany krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, który był gościem Peryferiady, przyznał publicznie, że wg niego nazwa jest świetna i że to właśnie nazwa festiwalu zaintrygowała go na tyle ze zgodził się „w ciemno” przyjąć zaproszenie na festiwal, o którym nic nie wiedział.

Oprócz 11 starannie wyselekcjonowanych przez współpracownika naszego Centrum Kultury Filipa Nowaka, tak jak w zeszłym roku, będziemy gościć twórców i ekspertów od poruszanych w filmach tematów. W programie festiwalu znajdą się również trzy koncerty: Orkiestra Prowincjonalna zagra na rozpoczęcie festiwalu 5 sierpnia, aktorka Joanna Trzepiecińska wystąpi w towarzystwie pianisty Bogdana Hołowni 11 sierpnia, a pieśniarka Tamara Kalinowska w Piwnicy Pod Baranami przed finałowym seansem 15 sierpnia, na zakończenie festiwalu. Wśród gości festiwalu pojawią się m.in: reżyserka Joanna Kos Krauze, aktor Lech Lotocki, aktorka Grażyna Błęcka Kolska, znany krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Mimo, że festiwal organizowany jest dopiero po raz drugi, to organizatorom udało się uzyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bardzo nas to cieszy, ponieważ festiwal naprawdę świetnie wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych na Sądecczyźnie zyskując grono wiernych sympatyków.

II PERYFERIADA Beskidzka Kanikuła Filmowa w Starym Sączu

Program

5 sierpnia (pt)

18.15 spacer po Starym Sączu śladami filmowymi

19.00 koncert Orkiestry Prowincjonalnej

20.30 film „Wakacje z Madonną” (pol)

6 sierpnia (sb)

19.00 spotkanie z Tomaszem Komarem, autorem bloga “Napisać Wschód”

20.30 film „Donbas” (niem/ukr/fr)

7 sierpnia (nd)

19.00 spotkanie z aktorem Lechem Lotockim

20.30 film „Wino truskawkowe” (pol)

8 sierpnia (pn)

16.00 kino młodego widza „Wakacje z duchami” (pol), odc. 1-2

20.30 film „Lamb” (isl/szw/pol)

9 sierpnia (wt)

16.00 kino młodego widza „Wakacje z duchami” (pol), odc. 3-4

20.30 film „Gunda” (nor/USA)

10 sierpnia (śr)

16.00 kino młodego widza „Wakacje z duchami” (pol), odc. 5-6

20.30 film „Ściana cieni” (pol/nie/szwajc)

11 sierpnia (czw)

16.00 kino młodego widza „Wakacje z duchami” (pol), odc. 7

19.00 koncert Joanny Trzepiecińskej i Bogdana Hołowni

20.30 film „Frank” (ang/irl)

12 sierpnia (pt)

18.15 seans dodatkowy w Galerii IMO film “Opowieść” (pol)

19.00 spotkanie z krytykiem Łukaszem Maciejewskim

20.30 film „Boże ciało” (pol)

13 sierpnia (sb)

19.00 spotkanie z reżyserką Joanną Kos- Krauze

20.30 film „Ptaki śpiewają w Kigali” (pol)

14 sierpnia (nd)

19.00 spotkanie z aktorką Grażyną Błęcką-Kolską

20.30 film „Jańcio Wodnik” (pol)

15 sierpnia (pn)

19.00 koncert Tamary Kalinowskiej

20.30 film „Zostało nam słońce” (parag)

Przed każdym filmem wprowadzenie Filipa Nowaka

Bilety do nabycia w przedsprzedaży www.ekobilet.pl/ckis oraz w informacji turyst. w Starym Sączu, Rynek 5

Cennik:

Film/film łącznie ze spotkaniem z twórcą: 12 zł

Koncert: 25 zł

Karnet na cały festiwal: 135 zł

Kino młodego widza, spacer: bezpłatnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony