II PŁYWACKA GALA OSÓB Z NIEPŁENOSPRAWNOŚCIĄ -FOTORELACJA

Wyobraź sobie że pewnego dnia budzisz się w świecie, do którego zwyczajnie nie pasujesz. Chcesz rozumieć to co mówią do Ciebie inni, chcesz zachowywać się tak jak należy. Choć starasz się z całych sił dostosować, zrozumieć normy i zasady społeczne, innych ludzi nie wychodzi. Zwyczajnie odstajesz od reszty. Reagujesz na bodźce inaczej, mocniej i tak je odczuwasz choc zupełnie o to nie prosiłeś. Po prostu nie pasujesz. To nie fikcja literacka to codzienność osób neuroróżnorodnych, których mózg pracuje inaczej. Niepełnosprawność, wbrew pozorom, to nie tylko trudności w poruszaniu się czy ograniczenia o charakterze fizyczny, ale również inne niedogodności wpływające na codzienność i funkcjonowanie w społeczeństwie.
Autyzm jest jednym z zaburzeń rozwojowych uznawanych za chorobę cywilizacyjną. Światowa Organizacja Zdrowia postrzega autyzm jako jeden z globalnych problemów rozwojowych. Przyczyną staje się neuroróżnorodność, czyli alternatywna ścieżka rozwoju człowieka. Choć w świecie funkcjonują pewne normy społeczne warto zwrócić uwagę że część osób niezależnie od siebie może mieć problem z dostosowaniem się do nich. Rozpoznawanie emocji innych ludzi, mimiki, skrótów myślowych, związków frazeologicznych ale też odbieranie otoczenia dźwięków, gestów słów i innych , dźwięki, gesty, słowa inni ludzie. To wszystko u ludzi nieróżnorodnych w różnym natężeniu powoduje trudności. Różnice wynikające z działań mózgu są respektowane, a dzięki większej świadomości ludzi podejmowane są liczne działania sprzyjające rozwojowi osób w spektrum autyzmu.
W związku z ewolucją podejścia i wzmożonymi badaniami nad zachowaniem ludzi należy przyjąć, że w wyniku wariancji genetycznej umysł człowieka, jego percepcja środowiska wygląda tak, a nie inaczej.
Bez wątpienia znajomość różnic powinna pomóc w ich niwelowaniu służyć stwarzaniu równych szans. W ubiegłą sobotę na kameralnym basenie w Hotelu Beskid miało miejsce wydarzenie ważne dla dzieciaków i młodzieży z niepełnosprawnością. Gala zrealizowana w ramach konkursu ,,Sportowe SĄDECKIE” – Edycja 2024 przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego” oraz honorowym patronacie starosty pana Tadeusza Zaremby. Oprócz zaangażowania powiatu nowosądeckiego do organizacji wydarzenia przyczynili się między innym: Stowarzyszenie ,,Rodzin i przyjaciół osób w spektrum autyzmu AUtopozytywni” oraz Szkoła Pływania You Can Swim. Nieocenione było również wsparcie Ilony Orzeł, Grzgorza Fecko, Janiny Dębskiej, Macieja Rogóża, a także licznych przedsiębiorstw (m.in. Firma Inter-Styl Janusz Rusnak Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ Animaniak – Animacja Dzieci Hotel Beskid Hotel Perła Południa STS-COM BATIM Transport Międzynarodowy i Spedycja Herbapol. Masz to w naturze Lublin S.A. Mgr Mors). Nad całością czuwali także wolontariusze z Fundacja Dobra Sieć i Wolontariusze HOPE. Gala to okazja do spotkania się osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami, które codziennie, małymi krokami walczą o lepsze jutro. Próbują zdobywać nowe umiejętności, doświadczenie i wychodzić ze swojej strefy komfortu. W programie gali uczestnicy wzieli udział w płynięciu, podsumowaniu z drobnymi upominkami oraz grach i zabawach zorganizowanych przez animatorów i wolontariuszy.
Pływanie to sport dla wszystkich w myśl sentencji:
pływać każdy może
trochę lepiej lub gorzej
ale to nie o to chodzi
jak to komu wychodzi.

Wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w gali gratulujemy.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.


Fot. Monika Madej-Cetnarowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony