INSTYTUT KARPACKI POBUDZA TECHNOLOGIĘ PRZEMYSŁU 4.0

Instytut Karpacki w ramach projektu pn. „Pobudzenie technologii PRZEMYSŁU 4.0” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego zorganizował 3 seminaria tematyczne online PROMUJĄCE TECHNOLOGIĘ PRZEMYSŁU 4.0

Seminaria te odbyły się w dniach 23 września oraz 18 i 19 października 2022 r. Pod lupę wzięto trzy tematy, które przewodniczyły spotkaniom, a były to:

  1. Możliwe modele startupów w odniesieniu do obszaru produkcyjnego związanego z PRZEMYSŁEM 4.0, także związanego z branżą IT.
  2. Wprowadzenie do zagadnienia nowoczesnych technologii z zakresu PRZEMYSŁU 4.0. Rola informatyki w organizacji rozwiązań PRZEMYSŁU 4.0. Etapy dochodzenia do pełnych rozwiązań PRZEMYSŁU 4.0. Zastosowanie rozwiązań PRZEMYSŁU 4.0 w mniejszych firmach MSP.
  3. Maszyny CNC w zastosowaniach do PRZEMYSŁU 4.0. Przykłady systemów produkcyjnych z zakresu PRZEMYSŁU 4.0. Wycena rozwiązań PRZEMYSŁU 4.0.

Prelegentami seminariów byli: Maciej Krok – IT development manager, programista maszyn CNC oraz Michał Sierocki – executive manager “MIDAR” Przedsiębiorstwo.

Podczas pierwszego spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak zacząć przygodę ze startupem,  oraz jakie są etapy tworzenia startupów. Poznali systemy inkubacji i akceleracji startupów w Polsce, aktualne programy oraz polskie i europejskie platformy startupowe z zakresu rozwiązań dla przemysłu. Moderatorem spotkań był prezes Instytutu Karpackiego, Jarosław Kowalik, który wspominał o swoich doświadczeniach ze startupami oraz dyskutował o innowacyjnych pomysłach.

Czym tak właściwie jest startup? Takim mianem określa się młode przedsiębiorstwo lub tymczasową organizację, która szuka takiego modelu biznesowego, który dałby możliwość zysku i rozwoju. Podczas panelu dyskusyjnego jednym z obranych celów było właśnie wsparcie środowiska startupowego w zakresie rozwiązań z przemysłu 4.0  i IT.

Na drugim spotkaniu uczestnicy poznali rys historyczny Przemysłu 4.0, role człowieka w tym przemyśle, systemy oraz przykłady zastosowań rozwiązań Przemysłu 4.0 w mniejszych firmach MSP.

Trzecie spotkanie przeznaczone było na prezentacje maszyn CNC, największych producentów i sprzedawców tych maszyn oraz kryteriów wyboru oferty i sprzedawców. Przedstawiono przykłady systemów produkcyjnych z zakresu Przemysłu 4.0 oraz wycenę rozwiązań Przemysłu 4.0. (koszty maszyn i pracowników).

Dzięki temu przyszli lub chcący poszerzyć swoją branżę przedsiębiorcy dowiedzieli się jak rozwijać i finansować biznes w obszarze technologii wytwarzania, automatyzacji produkcji, technologii informatycznych, robotyzacji. Jak najlepiej zacząć swoją działalność jako startup i płynnie się rozwijać, stosując nowoczesne technologie z zakresu Przemysłu 4.0.

Seminaria cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy brali udział w dyskusjach na czacie, dzięki czemu rozwiano wszelakie wątpliwości odnośnie poruszanych tematów. Celem seminariów było pobudzenie i zaangażowanie absolwentów studiów inżynierskich, ludzi przedsiębiorczych i innych grup do zakładania startupów zajmujących się wysokimi technologiami z zakresu Przemysłu 4.0.

Oprócz konferencji odbyło się spotkanie networkingowe, które może być zalążkiem nowych kontaktów biznesowych w branży produkcyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony